Opublikowano

Czy ogrzewanie pelletem w 2022 roku jest opłacalne?

Worek z pelletem drzewnym

Ogrzewanie pelletem cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Wpływ na to ma przede wszystkim jego ekologiczny charakter oraz łatwość obsługi kotłów, które przy nowoczesnych wariantach są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Widząc stale rosnące ceny innych materiałów opałowych, coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą sposobu ogrzewania. Jak kształtują się całoroczne koszty ogrzewania pelletem? Poniżej dowiesz się więcej na temat samego ogrzewania oraz jego kosztów, na podstawie kilku zróżnicowanych budynków.

Pellet – ogólne informacje

Pellet to rodzaj paliwa opałowego, które powstaje ze sprasowanych odpadów drzewnych, w tym wiórów, trocin oraz zrębków. Jego postać przybiera formę granulatu. Swoją wartością opałową do złudzenia przypomina drewno, bowiem ma niską wilgotność, a w czasie jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu (z 1 tony spalonego materiału opałowego zostaje około 6 kg popiołu). Dodatkowo popiół powstały w wyniku spalania, jest niezwykle wartościowy, ponieważ zawiera niepalne związku mineralne. Pellet najczęściej wykorzystywany jest do kominków, kotłów oraz piecyków.

Ten rodzaj odnawialnego źródła energii jest niezwykle prosty w przechowywaniu. Najczęściej pakowany jest w 15-kilogramowego worki, które usprawniają załadunek paliwa do urządzenia. Stąd też ego użycie jest niezwykle komfortowe i łatwe. Bardzo ważną cechą pelletu, która jest jedną z jego największych zalet, jest to, że nie ulega samozapłonowi. Wskutek tego jest bezpieczny i bez problemu może być składowany zarówno w garażach, jak i komórkach i pod wiatami. Paliwo również nie wchłania wilgoci, a jego długie przechowywanie nie wpływa na właściwości.

Ogrzewanie pelletem pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych wyników cieplnych. Ciepło z niego wytwarzane jest równe 4,9 kW/kg. Przy czym zdolność cieplna wysokiej jakości drewna wynosi 4,4 kW/kg.

Jaka cena 1 tony pelletu drzewnego? Zapraszamy do naszego sklepu, kup teraz!

Pellet – jak wygląda proces spalania?

Paliwo umiejscawia się bezpośrednio w zasobniku umieszczonych wewnątrz pieca. Do paleniska porcjowany i dostarczany jest automatycznie. Również jego zapalnie odbywa się w sposób zmechanizowany. Kiedy materiał trafi już do komory spalania, to w wyniku działań wysokiej temperatury woda w nim zawarta całkowicie odparowuje. Proces ten jest bardzo szybki, ponieważ w pellecie występują znikome ilości wody.

Pod wpływem dalszego podgrzewania pellet wydziela gazy, formując takie substancje jak metan, wodór czy tlenek węgla. By jednak do tego doszło, temperatura w komorze spalania musi osiągnąć co najmniej 270 stopni. Kolejnym etapem w procesie jest spalanie powstałych gazów. Po ich całkowitym wypaleniu zaczyna wypalać się powstały węgiel. Kiedy mamy podgląd na cały proces spalania, możemy zauważyć brak płomienia. W tym przypadku ciepło dają niedopałki węgla.

Polski producent pelletu drzewnego

Ogrzewanie pelletem – wady i zalety

Ogrzewanie pelletem ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi przedstawiają to paliwo jako jedną z najtańszych form ogrzewania. Ponadto wskazują, że nowoczesne piece na pellet mają niezwykle komfortowy w użyciu podajnik, który ułatwia cały proces ogrzewania. W tym przypadku opał możemy dołożyć raz w tygodniu. Jest to idealna alternatywa dla ekogroszku, którego cena w ostatnich latach poszybowała mocno w górę.

Wśród zalet pelletu wyróżnia się również jego ekologiczność oraz umiarkowaną cenę. Jednakże pamiętajmy, by zwracać uwagę na jakość opału. Najtańszy pellet ma dużo mniejszą kaloryczność i wytwarza więcej pyłu. Wtedy jego niskie koszty zakupu mogą okazać się bardzo pozorne, ponieważ im niższa kaloryczność, tym wyższe zużycie. Dlatego też przed wyborem miejsca zakupu opału, warto zapoznać się z listą najlepszych i sprawdzonych dostawców.

Niestety jak każda forma ogrzewania, tak i pellet ma swoje wady. Pierwszą z nich jest duża cena początkowa, ponieważ koszt zakupu pieca na ten rodzaj paliwa nie jest mały. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia ilość wygospodarowanej powierzchni do składowania pelletu. Miejsce to  musi być także suche i odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Producent Pelletu z Olsztyna z certyfikatem

Tona pelettu – na ile wystarczy?

Kiedy chcemy obliczyć roczne koszty ogrzewanie, musimy najpierw oszacować średnie zużycie pelletu. Należy podkreślić, że średnie jego zużycie jest uzależnione od wielu indywidualnych czynników, takich jak metraż pomieszczeń do ogrzania, stopień termoizolacji, jakość i kaloryczność pelletu, a także efektywność grzewcza kotła.

Weźmy pod uwagę cztery modelowe powierzchnie domów: 100, 120, 150 i 200 m². Przyjmijmy, że średnie zapotrzebowanie będzie wynosiło:

  • 70 kW/m² w ciągu roku w przypadku bardzo dobrze ocieplonego domu,
  • 130 kW/m² w ciągu roku w przypadku domu ze średniej jakości izolacją
  • 150 kW/m² w przypadku bardzo złego ocieplenia budynku.

Do obliczeń potrzebujemy również wartość sprawności grzewczej kotła oraz kaloryczności opału. W tym przypadku przyjmujemy sprawność na poziomie 85% zaś kaloryczność rzędy 19MJ/kg.

Zapotrzebowanie roczne na energię grzewczą w czterech modelowych wariantach.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku/rokZapotrzebowanie na energię grzewczą/rok

Dom 100 m²

Zapotrzebowanie na energię grzewczą/rok

Dom 120 m²

Zapotrzebowanie na energię grzewczą/rok

Dom 150 m²

Zapotrzebowanie na energię grzewczą/rok

Dom 200 m²

70 kW/m² – słabej jakości termoizolacja7 000 kWh8 400 kWh10 500 kWh14 000 kWh
130 kW/m² – średniej jakości termoizolacja13 000 kWh15 600 kWh19 500 kWh26 000 kWh
150 kW/m² – zła jakość termoizolacji15 000 kWh18 000 kWh22 500 kWh30 000 kWh

 

Chcąc dokładnie oszacować, na ile wystarczy tona pelletu, musimy zamienić przyjętą kaloryczność pelletu na kilowatogodziny. 19 MJ/kg wynosi 5,28 kWh/kg. Wartość ta wskazuje nam ilość energii, jaką uzyskamy z każdego kilograma opału. Dodatkowo by obliczenia były jak najbardziej wiarygodne, na kilowatogodziny zamieniamy również sprawność kotła. 85% sprawności odpowiada 4,51 kilowatogodzinom.

Pellet Olsztyn - dowóz gratis

Poniższa tabela przedstawia średnie zużycie pelletu dla wcześniej przyjętych czterech modelowych powierzchni.

 

Zapotrzebowanie energetyczne budynku/rokRoczne zużycie pelletu

Dom 100 m²

Roczne zużycie pelletu

Dom 120 m²

Roczne zużycie pelletu

Dom 150 m²

Roczne zużycie pelletu

Dom 200 m²

70 kW/m² – słabej jakości termoizolacja1,56 ton1,87 ton2,34 ton3,12 ton
130 kW/m² – średniej jakości termoizolacja2,90 ton3,48 ton4,34 ton5,79 ton
150 kW/m² – zła jakość termoizolacji3,34 ton4,01 ton5,01 ton6,68 ton

Analizując powyższą tabelę średnie zużycie pelletu w domu o powierzchni użytkowej 150 m² i zapotrzebowaniu energetycznym wynoszącym 70 kW/m²/rok wynosi niespełna 2,30 ton. Im słabsza izolacja budynku, tym zapotrzebowanie na paliwo zwiększa się. I tak przykładowo piec na pellet w budynku o powierzchni użytkowej 150 m² i bardzo słabą termoizolacją zużyje ponad dwa razy tyle, ile pierwszy warinat.

Ogrzewanie pelletem – cena w 2022 roku

Biorąc pod uwagę powyższe założenia obliczeniowe, możemy oszacować roczne koszty ogrzewania budynku. W ostatnich latach ceny paliw służących do ogrzewania wyraźnie skoczyły w górę. Nie ominęło to  również pelletu. Średnia cena za rok 2021 wynosiła około 918 roku, obecnie wartość jednej tony wynosi średnio 1700 zł.

Pellet w dobrej cenie z dostawą na terenie całego kraju. Pellet Olsztyn i Warszawa

Dom o powierzchni 100 m²

Niewielki budynek z bardzo dobrze wykonaną termoizolacją pozwoli na naprawdę niskie koszty ogrzewania. Średnie roczne koszty ogrzewania pelletem budynku z zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 70 kW/m²/rok wynoszą około 2 600 zł, co wynosi około 215 zł miesięcznie. Warto pamiętać, że im gorszej jakości termoizolacja, tym większe zapotrzebowanie energetyczne, za czym idzie wyższa cena ogrzewania. I tak roczne ogrzewanie pelletem budynku o powierzchni 100 m² i zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 150 kW/m²/rok będzie wynosić około 5 600 zł, co daje około 460 zł miesięcznie.

Dom o powierzchni 120 m²

Kocioł na pellet może być stosowany w każdym budynku niezależnie od jego metrażu. W przypadku domu o powierzchni 120 m² cena ogrzewania wynosi:

  • w przypadku zapotrzebowanie energetycznego 70 kW/m²/rok wynosi około 3 200 zł, co daje miesięczny koszt w wysokości około 270 zł,
  • w przypadku zapotrzebowanie energetycznego 130 kW/m²/rok wynosi około 5 900 zł, co daje miesięczny koszt w wysokości około 490 zł,
  • w przypadku zapotrzebowanie energetycznego 150 kW/m²/rok wynosi około 6 800 zł, co daje miesięczny koszt w wysokości około 566 zł,

kup pellet w dobrej cenie bezpośrednio od procucenta - sprzedaż pellet

Dom o powierzchni 150 m²

Trzeci przykład kalkulacji dotyczy domów o większej powierzchni użytkowej. W tym przypadku ogrzewanie budynku o bardzo dobrej termoizolacji wynosi 3 900 zł, średniej 7400 zł, a najniższej 8 500 zł. Różnica pomiędzy pierwszym przykładem a ostatnim wynosi 4 600 zł. Stąd też jest to doskonały przykład, iż początkowo większy wydatek na dobrej jakości izolację termiczną, zwraca się w bardzo szybkim tempie, podczas ogrzewania budynku w kolejnych latach.

Dom o powierzchni 200 m²

Większa powierzchnia użytkowa budynku generuje dużo wyższe koszty ogrzewania. Zakładając, że kocioł na pellet będzie ogrzewał budynek z dobrą termoizolacją, roczne koszty ogrzewania będą oscylować w kwocie 5 300 zł. Tak jak w innych przypadkach, tak i tu koszty ogrzewania wzrastają wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania energetycznego spowodowanego gorszej jakości termoizolacją. Ogrzewanie w tych przypadkach wynosi:

  • w przypadku zapotrzebowanie energetycznego 130 kW/m²/rok wynosi około 9 800 zł, co daje miesięczny koszt w wysokości około 815 zł,
  • w przypadku zapotrzebowanie energetycznego 150 kW/m²/rok wynosi około 11 300 zł, co daje miesięczny koszt w wysokości około 940 zł.

Certyfikat pellet A1

Warto pamiętać, że na koszt całorocznego ogrzewania ma wpływ przede wszystkim powierzchnia budynku, zastosowana termoizolacja oraz kaloryczność pelletu. Paliwo niskiej jakości może generować większe koszty. Dlatego też należy szukać sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest SPRZEDAŻ-PELLET, który ma certyfikat ,,DOBRY PELLET – BASIC SILVER”, dzięki któremu sprzedaż pelletu oraz jego wysoka jakość jest stale monitorowana przez osoby niezależne. Prócz pelletu producent specjalizuje się w produkcji innowacyjnego, ekologicznego żwirku dla kota oraz gryzoni.