Przy wciąż rosnących kosztach paliw kopalnych budżet każdego gospodarstwa domowego staje się coraz bardziej napięty. Możemy go kontrolować na różne sposoby, także zmieniając sposób ogrzewania naszego budynku. Aby obniżyć koszty związane z wydawaniem ogromu pieniędzy na paliwa kopalne, coraz więcej ludzi zastanawia się nad rozwiązaniami alternatywnymi. Takim rozwiązaniem z pewnością jest kominek na pellet, który rozwiąże problemy związane z wysokimi cenami. Pellet drzewny nie dość, że jest ekonomiczny, to jest też bardziej ekologiczny od paliw kopalnianych. Jeśli chcesz poznać tajniki tego paliwa zapraszam do artykułu.
Spis treści
Czym jest pellet?
Wszyscy lubimy spoglądać w płomienie, które rozpalają nasz kominek, prawda? Ale prawda jest taka, że żmudne rąbanie, układanie, przechowywanie i ciągłe podrzucanie drewna opałowego jest bardzo uciążliwym zajęciem. Dodać należy do tego zamartwianie się, czy drewno wygasło zanim poszliśmy spać. To samo dotyczy pieców, które podłączone są do centralnego ogrzewania w budynku. Często piece takie tzw. kopciuchy, opalane są najgorszej jakości drewnem, a co gorsza węglem. Setki związków chemicznych, które zawarte są w tych paliwach, mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale są także głównym czynnikiem powodującym zanieczyszczenie powietrza. Co zatem możesz zrobić jako miłośnik ognia lub człowiek chcący zadbać o środowisko naturalne? Zapewniamy Cię, że istnieje alternatywa, która jest nie tylko wygodna, ale także opłacalna i przyjazna dla środowiska. Nazywa się to pellet.
Sam pellet to bardzo często uboczny produkt tartaku, który formowany jest w małe odpady o wysokim zagęszczeniu. Jest to paliwo, które spala się bardzo wydajnie. Swoim wyglądem przypomina karmę dla zwierząt. Jako paliwo stałe uważane jest za przyjazne dla środowiska, ponieważ jest tanie i łatwe w produkcji. Oprócz tego dobrej jakości pellet ma bardzo niski poziom zanieczyszczenia.
Pellet wytwarzany jest między innymi z połączenia trocin, zrębków czy kory drzewnej. Oprócz tego może być także wytwarzany z odpadów rolnych, trawy, a także makulatury. Jak produkuje się pellet? Odpowiedź nie jest aż tak skomplikowana. Powstaje on poprzez sprasowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem wyżej wymienionych produktów. Dzięki temu procesowi otrzymujemy granulat, w zasadzie gotowy już do rozpalenia. Przykładowo, aby wyprodukować tonę granulatu trzeba zużyć od sześciu do ośmiu metrów sześciennych wiórów.
Jak działa kominek na pellet i czy warto wybrać ten rodzaj paliwa na ogrzanie domu?
Przede wszystkim należy zacząć od informacji, że kominek na pellet działa na prąd, który jest niezbędny do uruchomienia automatycznego podajnika i do pompy wody. Paliwo w postaci granulatu drzewnego ładowane jest do zasobnika, który znajduje się na górze bądź na dole kominka – w zależności od rodzaju. Ślimak, który jest jak długa śruba, jest urządzeniem napędzanym silnikiem, które dostarcza pellet z zasobnika do paleniska. To prędkość, z jaką działa ślimak określa właściwą temperaturę kominka. W samym palenisku granulki pelletu są rozpalane. Są one mocno skompresowane, dzięki czemu są suche zapewniając większą kaloryczność spalania. Popiół ze spalonych granulek odprowadzany jest do popielnika, który należy okresowo czyścić.
W przeciwieństwie do standardowego kominka, piec na pellet ogrzewa pomieszczenie poprzez konwekcję. Czyli poprzez unoszenie się gorącego powietrza. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury gaz staje się lżejszy i mniej gęsty, co powoduje, że unosi się ponad cięższe chłodne powietrze. Dmuchawa konwekcyjna znajdująca się w piecu wciąga więc chłodne powietrze z pomieszczenia, przepuszczając ogień w palenisku i rozgrzewając płomień, co umożliwia równomierne i wydajne spalanie pelletu. Ogrzane powietrze przepływa następnie przez wymiennik ciepła, który jest przeznaczony do przenoszenia czystego powietrza do pomieszczenia przez dmuchawę. Dmuchawa spalin wypycha gazy z wąskiej rury w tylnej części pieca. Rura ta powinna być wyprowadzona do istniejącego komina – jest ona najskuteczniejsza, gdy jest zainstalowana pod kątem pionowym. Piec na pellet obsługiwany jest przez termostat. Kontroluje on ilość pelletu, który podajnik podaje do komory spalania. Więcej pelletu to więcej ciepła.
Reasumując kominek czy piec na pellet, będą idealnym rozwiązaniem do ogrzania każdego domu. Nie dość, że jest bardziej ekonomiczny, niż inne paliwa stałe, to na dodatek w połączeniu z dobrej jakości granulki powodują bardzo małe zanieczyszczenie powietrza. Jeśli dbasz zarówno o środowisko, jak i o swój budżet domowy, to ten wybór jest właśnie dla Ciebie.
Historia pelletu na świecie i w Polsce
Kryzys energetyczny, który miał miejsce w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, jaki wywołał drastyczny wzrost, a niekiedy brak paliw stałych spowodował, że ludzie zwrócili się ponownie do wykorzystania drewna jako alternatywy dla ropy, gazu czy węgla. Choć pellet jako paliwo było znane już od niemal stu lat, to jednak względy ekologiczne i ekonomiczne znacznie przyspieszyły ten proces. W Polsce zarówno produkcja, jak i wykorzystywanie pelletu drzewnego do ogrzewania budynków zaczęło się rozwijać dopiero w obecnym stuleciu. Pierwsze firmy produkujące pellet zajmowały się głównie eksportem towaru za granicę. Inaczej jest z naszą firmą.
Nasza firma działa na rynku dostawców paliw od niemal dziesięciu lat. Od kilku lat skupiliśmy się wyłącznie na pellecie. Nasz zespół ekspertów dba o to, aby produkcja granulatu przebiegała w jak najlepszym standardzie. Dowodem na to jest przyznanie nam certyfikatu Polskiej Rady Pelletu, który wyróżnia nasz produkt wysoką jakością klasy A1. Zajmujemy się produkcją pelletu z Polskich produktów i sprzedajemy go wyłącznie na terenie naszego kraju.
Zakupy, dostawa i cena pelletu
Pellet drzewny staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, oznacza to, że producenci muszą być konkurencyjni dzięki ulepszaniu swoich produktów, aby zwiększyć udział w rynku. W naszej firmie sprzedajemy najlepszy dostępny na rynku rodzaj pelletu. Korzystając z tego rodzaju paliwa, należy pamiętać żeby utrzymywać w miarę możliwości pełny podajnik. Oznacza to ładowanie pelletu mniej więcej raz dziennie. Dlatego warto zainwestować i regularnie kupować ten rodzaj paliwa. W naszym sklepie można znaleźć pellety w atrakcyjnych cenach, pakowane na przykład w piętnastokilogramowe worki. Kupując pellet drzewny w większej ilości zapewnimy Państwu dodatkowy rabat. Pellety są niedrogie w porównaniu z innymi paliwami i można je kupić w małych ilościach.
Koszt całorocznego ogrzewania pelletem drzewnym średniego gospodarstwa domowego mieści się w granicach od dziesięciu do piętnastu tysięcy złotych. W zależności od zużycia i temperatury jaką chcą Państwo osiągnąć. Jeden worek pelletu piętnastokilogramowy w naszym sklepie kosztuje trzydzieści złotych. Jeśli kupicie Państwo od nas przynajmniej dziewięćset siedemdziesiąt pięć kilogramów granulatu, to otrzymacie państwo atrakcyjną zniżkę w postaci ponad piętnastoprocentowej promocji.
Produkowany przez naszą firmę pellet drzewny osiąga kaloryczność na poziomie 19 MJ/kg. Czy to dużo? Odpowiedź brzmi, tak. Jest to wystarczająca ilość wytwarzanego ciepła, aby ogrzać każdy, nawet większy budynek.
Zapewniamy dostawę naszego pelletu na terytorium całego kraju. Wysyłamy nasz towar niezwłocznie po zaksięgowaniu przelewu, poprzez przesyłkę kurierską. Dzięki temu rozwiązaniu możecie Państwo cieszyć się ciepłem w ekspresowym tempie. W naszym sklepie mogą Państwo dokonać zakupu online poprzez tradycyjny przelew, szybki przelew bankowy bądź kartę płatniczą. W okresie jesienno-zimowym zastrzegamy możliwość realizacji Państwa zamówienia do trzech dni roboczych, ze względu na wzmożoną ilość zamówień spowodowanych sezonem grzewczym. Co najważniejsze przy zakupie przez Państwa pelletu powyżej 975 kilogramów, mają Państwo dostawę gwarantowaną za darmo. Zajmujemy się sprzedażą pelletu zarówno hurtową, jak i detaliczną.
W razie, gdyby Państwo mieli jakieś pytania odnośnie sprzedaży, dostawy lub realizacji zamówienia, zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie internetowej lub zapraszamy bezpośrednio do odwiedzenia nas w siedzibie firmy i zapoznania się z naszą ofertą.
Dlaczego warto palić pelletem?
Bo jest to najlepszy wybór paliwa stałego. Tych kilka rzeczy powinieneś wiedzieć przed zakupem i użyciem pelletu w swoim budynku:
- pellet jako paliwo przyjazne dla środowiska. Przeważająca większość klientów instaluje w budynkach kotły na pellet drzewny ze względu na chęć oszczędzenia pieniędzy, inni natomiast robią to ze względu na ekologiczny walor pelletu. Paliwo to należy do grupy paliw odnawialnych, więc w przeciwieństwie do ropy czy gazu, to paliwo zawsze będzie dostępne i odnawialne. Spalanie biopaliwa jakim jest pellet, jest także naturalne pod względem emisji dwutlenku węgla, co ma szczególne znaczenie dla ekologii. Inwestując w to paliwo bezpośrednio przyczynisz się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Dlatego możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze dzięki kominkom na pellet drzewny, ale także przyczynić się do ochrony środowiska. W praktyce pellet jest nie tylko bardziej wydajny, ale również ma stosunkowo mniejszy wpływ na środowisko niż inne paliwa;
- dzięki pelletowi wspierasz recykling. Pellety paliwowe są często wytwarzane z produktów ubocznych fabryki. Używanie pelletu sprawia, że materiały, które normalnie trafiłyby na wysypiska lub do spalarni są ponownie wykorzystane;
- kolejną korzyścią jest wspieranie narodowej gospodarki. Kupując pellet wyprodukowany w Polsce i dystrybuowany przez Polskie firmy przyczyniasz się do rozwoju gospodarki;
- zmniejszysz rachunki za energię. Koszt zakupu pelletu jest w ogólnym rozrachunku niższy niż innych paliw. Jeśli do tej pory używałeś do ogrzania budynku gazu lub oleju, to zdecydowanie zobaczysz różnicę w rachunku. W porównaniu do innych nośników paliwa, pellet jest dość stabilny pod względem swojej ceny. Należy przy tym zauważyć, że pellet dość długo utrzymuje ciepło w budynku, dzięki czemu jego wydajność jest dużo lepsza i co za tym idzie koszt ogrzania budynku dużo mniejszy;
- pellet jest łatwy w przechowywaniu. Jest on pakowany i przechowywany w workach o odpowiedniej, dogodnej wadze. Podczas gdy będziesz komfortowo przechowywał popakowane worki, inni będą musieli rąbać i składować ogromne ilości drewna, aby uzyskać ten sam, a nawet gorszy efekt ogrzania swojego budynku. Jedyne o czym musisz pamiętać, to żeby przechowywać go w suchym miejscu i mieć go zawsze pod ręką;
- kupuj pellet najlepszej jakości. Pamiętaj, że to czym palisz w piecu ma znaczenie i wybieraj wyłącznie sprawdzony pellet od sprawdzonych firm.
Ciekawostki:
- Kominki na pellet drzewny wymagają częstego czyszczenia ze względu na bezpieczeństwo i wydajność. Niektóre firmy zalecają codzienne lekkie czyszczenie, a dokładniejsze czyszczenie dwa razy w miesiącu;
- Pellety wytwarzają znacznie mniej popiołu niż drewno opałowe, wydzielając mniej kreozotu, palnego produktu ubocznego spalania, który może gromadzić się i powodować pożary kominów.