Opublikowano

Od czego zależy cena pelletu?

Pellet drzewny- producent pelletu, dobra cena, cena za tonę! Zapraszamy

Ogrzewanie z użyciem pelletu może przynieść nam sporo korzyści. Nowoczesne kotły, które spalają biomasę są obecnie dostępne w bardzo przystępnych cenach. Niemniej jednak w czasie dokonywania wyboru pieca, warto będzie brać pod uwagę również koszty samego opału.

Poniżej sprawdzimy, jaka jest aktualna cena pelletu w naszym kraju. Podpowiemy też, jakie są koszty biomasy mającej różną jakość. Wyróżnimy różne typy pelletu, jak i opiszemy dokładnie, czym jest tak zwana wartość opałowa.

Ogólna charakterystyka pelletu opałowego

Czym jest dokładnie pellet opałowy?

Pellet opałowy to rodzaj stałego paliwa, które uzyskuje się dzięki prasowaniu. W ofertach sklepów można znaleźć pellet drzewny (chociażby sosnowy), który cieszy się stosunkowo sporą popularnością. W Polsce znaleźć można również pellet z trawy, słonecznikowy, czy też zbożowy.

Biomasa ma postać granulek o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Warto będzie w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, iż w czasie prasowania zmniejsza się znacząco poziom wilgotności opału. Dzięki czemu pellet (chociażby sosnowy) posiada bardzo mały współczynniki wilgoci, co zwiększa dotyczącą go wartość opałową. Biomasa wymagać będzie właściwych warunków przechowywania. Dzięki temu, iż odznacza się niewielką wilgotnością ulega szybkiemu zapłonowi, jak i posiada sporą grzewczą wydajność.

Ogrzewanie pelletem może przypominać nieco ogrzewanie za pomocą kotłów na ekogroszek. Do wyboru są piece w pełni automatyczne, jak również kotły mające podajnik i sterowniki dwustanowe. Kupno pelletu winno być dyktowane wymaganiami kotła. Dlatego w dalszej części artykułu zostaną opisane klasy, jak i przeznaczenie biomasy.

Dobra cena pelletu drzewnego! Kup na sprzedaz-pellet.pl

 

Rodzaje pelletu

Ogrzewanie pelletem wymagać będzie zastosowania właściwego rodzaju opału. Dobrej jakości biomasa musi cechować się niewielkim odrzutem i wysoką efektywnością spalania. Gorszej jakości pellet może być przyczyną zablokowania podajnika ślimakowego w nowszych typach pieców. Celem zapobiegania takim sytuacjom, warto będzie zapoznać się z klasami dotyczącymi opału.

Eko pellet pierwszej klasy – jest to jakość premium, jeśli chodzi o pellet drzewny, który powstaje z pni, jak i drzewnych pozostałości, których nie poddawano chemicznej obróbce. Takiego rodzaju biomasa spełnia normę europejską EN Plus A1. Kupienie pelletu pierwszej klasy zapewni nam najlepsze na rynku parametry. Granulacja tego opału wynosi od 5 do 7 mm. Biomasa odznacza się niskim współczynnikiem wilgoci, który nie może przekroczyć wartości 10 procent. Eko pellet pierwszej klasy wytwarza także stosunkowo najmniejszy odrzut, dzięki czemu stanowi rozwiązanie przeznaczone do zupełnie zautomatyzowanych kotłów. Prawdą jest, iż ceny pelletu za tonę będą trochę niższe, jeśli porównać je z biomasą z gorszej klasy. Niemniej jednak najwyższa będzie zdecydowanie wartość opałowa,

Eko pellet drugiej klasy – dostępna w naszym kraju biomasa drugiej klasy posiada niewielką temperaturę topnienia, która utrzymuje się w zakresie 1100 stopni Celsjusza. Pellet drzewny produkuje się z odpadów drzewnych i z kory, których nie poddawano wcześniej chemicznej obróbce. Jego opałowa wartość może być trochę niższa, aniżeli w przypadku paliwa pierwszej klasy. Niższa będzie również cena za 1 tonę opału. Biorąc pod uwagę specyfikację pelletu drzewnego drugiej klasy, sprawdzi się on zdecydowanie najlepiej w wypadku opalania w małych kotłach mających podajnik automatyczny.

Eko pellet klasy B – produkuje się go z produktów ubocznych i odpadów drewnianych. Ceny pelletu klasy B są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne. Niemniej jednak jego wartość opałowa okazuje się być najniższa. Ogrzewanie pelletem klasy B związane jest z możliwością powstania sporej ilości odrzutów. Dostępna w naszym kraju biomasa nie posiada również odpowiednio określonej granulacji, a przy tym nie nadaje się do zwykłych automatycznych pieców. Ogrzewanie z użyciem pelletu klasy B można stosować w przemyśle, albo też w kotłach zasypowych (przeznaczonych także celem spalania kamiennego węgla).

Kup najwyższej jakości pellet drzewny. Niska cena!

Dobry pellet – cena

Ile będzie nas kosztował pellet?

Pellet cena za tonę zależna jest od kilku czynników. Najbardziej istotnym spośród nich jest opisana już powyżej klasa opału.

Cena za pellet drzewny (na przykład pellet sosnowy) drugiej klasy będzie dosyć zróżnicowana. Tona peletu może nas kosztować od 650 zł w górę. Średnia cena za tonę będzie się wahała w przedziale od 700 do 950 złotych. Tona pelletu klasy drugiej może nas kosztować również około 800 złotych. Na ogół są to produkty mające większą wartość energetyczną.

Kupienie pelletu pierwszej klasy może być dla nas trochę wyższym wydatkiem. Dostępna w naszym kraju biomasa pierwszej klasy może kosztować nas od 800 złotych w górę. Tona pelletu mającego najlepszą jakość będzie trochę droższa. Cena za tonę (chociażby pelletu sosnowego) może osiągnąć kwotę 1100 złotych.

Najtańsza w zakupie będzie na pewno tona bezklasowego pelletu, albo też produktów klasy B. Ceny bezklasowego pelletu zaczynają się od kwoty około 500 złotych.

Polski producent pelletu drzewnego

Wartość opałowa pelletu

Powyżej wskazaliśmy, ile może kosztować tona pelletu. Jak już wspomniano,.kupowanie pelletu mającego najwyższą klasę związane jest z pozyskaniem najwyższej opałowej klasy. Można przyjąć, iż wartość opałowa pelletu wynosi:

Pellet pierwszej klasy – jego wartość opałowa wynosi około 19 MJ/kg. Tona takiego pelletu to koszt około 800 do 1100 złotych,

Pellet drugiej klasy – jego wartość opałowa wynosi około 17 MJ/kg. Tona tego rodzaju pelletu to koszt około 700 do 800 złotych,

Pellet w klasie B – wartość opałowa to około 13 MJ/kg. Tona tego typu pelletu to koszt około 500 do 650 złotych,

Warto w tym przypadku podkreślić, że wartość grzewcza dotycząca biomasy jest trochę niższa, aniżeli wartość tycząca się węgla kamiennego. Dla porównania zostaną poniżej przedstawione 3 klasy energetyczności kamiennego węgla:
Wartość energetyczna kamiennego węgla najniższej klasy: 22 – 24 MJ/kg.
Wartość energetyczna kamiennego węgla średniej klasy: 25 – 27 MJ/kg.
Wartość energetyczna kamiennego węgla najwyższej klasy:28 – 30 MJ/kg.

Czy dobry pellet musi być drogi?

Palenie z użyciem pelletu zyskuje coraz większą ilość zwolenników, którzy doceniają dotyczące go właściwości. Wciąż jednakże panuje przekonanie, iż pellet zaliczany jest do najdroższych na rynku opałowych surowców i wyłącznie pellet mający wysoką cenę jest odpowiedni. Czy tak jest rzeczywiście?

Cenę pelletu warunkują głównie surowce, z którego się go wytwarza. Na rynku dostać można tańszą wersję pelletu, niemniej jednak produkuje się go z niskiej jakości materiałów, jak chociażby ze słomy. Dlatego też pellet ten wystarcza na krótki czas, zaś w czasie spalania może dochodzić do zanieczyszczenia się pieca, co niesie ze sobą następne koszty. Pellety oferowane przez niektóre przedsiębiorstwa mogą się na początku wydawać nieco droższe, niemniej jednak ich ceny uwarunkowane są najwyższą jakością surowca stosowanego celem ich produkcji. W wybranych firmach sięga się wyłącznie po trociny pochodzące z iglastych drzew. Taki typ pelletu jest bardzo kaloryczny i niezwykle wydajny, dlatego też wystarcza na dłuższy okres czasu. Nie stanowi też zagrożenia dla kotła, czy też pieca.

Po dokonaniu analizy kosztów używania pelletu możemy dojść do wniosków, iż z pozoru droższy pellet drzewny wcale nie będzie kosztować nas więcej, aniżeli tenże rzekomo ,,tani”. Lepiej od razu będzie zainwestować w lepszego gatunku pellet i zaoszczędzić sobie późniejszych wydatków i problemów.

Sprzedaż pelletu dobrego dla każdego jest możliwa, nawet jeżeli wydaje się nam, iż jest on dla nas za drogi, w konsekwencji ogrzewanie nim okaże się być tańsze, aniżeli w przypadku większości tradycyjnie używanych opałowych materiałów, takich jak chociażby energia elektryczna, gaz, czy olej opałowy. Jeśli rozważamy przejście na pellet, udajmy się do zaufanego dystrybutora pelletu drzewnego albo sprzętu i poprośmy o wykonanie wyliczeń. Najlepiej skorzystać z porady fachowca, który w tematyce pelletu wie bardzo dużo i może udzielić nam tym samym fachowej porady.

Pellet drzewny - kup online w sklepie sprzedaz-pellet.pl

Czy cena pelletu obejmuje tylko cenę samego towaru?

I tak i nie. Cena za worek końcowego produktu, to opłata nie tylko za surowiec użyty celem wyprodukowania pelletu, ale także za siłę roboczą i proces wyprodukowania pelletu, jak i opakowania na pellet. W związku z tym, iż hurtowe ilości pelletu stanowią również produkt wielkogabarytowy, zawiązane to będzie z koniecznością poniesienia kosztów transportu (chyba, iż zakupimy pellet w markecie i zawieziemy go własnym samochodem). Pellet nie jest z reguły wysyłany paczką pocztową, zaś transportem paletowym. Koszty transportu będą zależne w dużej mierze od miejsca docelowego, jak i tego, z którego ma zostać dostarczony pellet.

W czym spalać pellet?

Pellet jest ekologicznym biopaliwem, które odznacza się sporą kalorycznością, niskim poziomem nasiąkliwości, jak i odpowiednią ceną. Poniżej wymienimy kilka spośród urządzeń, w których można spalać pellet.

Piece na pellet

Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów pieców automatycznych do spalania pelletu. Kotły automatyczne odznaczają się bardzo łatwą obsługą, czyszczą się niemalże samoistnie, zaś ich cena nie jest zbyt duża.

Kominki pelletowe, jak i piecyki

Pellet możemy również z pełnym powodzeniem spalać w wolnostojących piecykach, jak i w kominkach. Tego rodzaju piece ogrzewają kilka pomieszczeń i optymalizują samodzielnie zużywanie paliwa.

Nagrzewnice na pellet

Piece nadmuchowe, nazywane również nagrzewnicami bardzo dobrze sprawdzają się celem ogrzania pomieszczeń pelletem. Są one proste w użytkowaniu, funkcjonalne, a do tego ekologiczne. Nagrzewnice pelletowe mogą być stosowane w halach produkcyjnych, czy w budynkach mieszkalnych. Ich zainstalowanie jest bardzo proste.

Kup dobry pellet w internecie. Piece i kominki na pellet!

Pellet opinie – spora popularność urządzeń służących do spalania pelletu

Jest całkiem sporo urządzeń, które można używać celem spalania pelletu. Ceny pelletu są bardzo konkurencyjne w porównaniu do innego typu paliw używanych na rynku, dlatego też kominki pelletowe, nagrzewnice pelletowe i piece pelletowe cieszą się tak dużą popularnością.

Znakomity pellet otrzymywany z drzew iglastych

Pellet jest produktem pochodzenia drzewnego, który cieszy się ostatnimi czasy sporą popularnością, nie tylko na polskim, ale również na ogólnoeuropejskim rynku. Pellet drzewny produkuje się z trocin drzew. Trociny z drzew iglastych odznaczają się sporą kalorycznością, dlatego też ciepło, które uzyskujemy z trocin iglastych drzew jest dużo bardziej opłacalne, niż ciepło z liściastych drzew.

Wybierając drewno celem wyprodukowania pelletu drzewnego, stosuje się wyłącznie najlepszy surowiec od dostawców, którzy posiadają właściwe kwalifikacje. Często czynnikiem doboru kontrahentów, którzy dostarczają drewno do produkowania pelletu jest posiadanie ważnego certyfikatu FSC, który stanowi potwierdzenie, iż dostawca drewna posiada wiedzę, jak i przestrzega zasad właściwego gospodarowania zasobami leśnymi, to jest nie wycina się nielegalnych leśnych pokładów, sadzi zupełnie nowe drzewa na miejsce wcześniej wyciętych i troszczy się o stan środowiska naturalnego.