Opublikowano

Cena węgla, pelletu i paliwa

Sprzedaż-pellet producent pelletu oferuje certyfikowany pellet w dobrej cenie

Rok 2022 jest idealnym czasem dla wielu spekulantów. Wojna na Ukrainie oraz odcięcie Polski od dostaw gazu sprawiło, że mamy obecnie jedne z wyższych cen tych surowców. Z kolei rosnące ceny węgla, pelletu i paliw sprawiają, że rosną także ceny innych produktów pierwszej potrzeby. Sprawdźmy więc, jak obecnie wyglądają ceny węgla, pelletu i paliw.

Ceny węgla wciąż rosną

Niektóre gospodarstwa domowe były zmuszone do zmiany kotła pod groźbą kary, dlatego korzystają z innych paliw niż węgiel. Unia Europejska nakazała wymianę pieców na nowe kotły, ponieważ te wydzielają mniej dwutlenku węgla. Niestety zgłoszenie źródła ogrzewania i zmiana paliwa nie uchroniło mieszkańców przed zwiększeniem ceny węgla, pelletu i paliw.

Obecnie ceny węgla wzrosły aż o 346 dolarów. W przeliczeniu na złote, za tonę węgla trzeba zapłacić nawet 1615,55 zł w portach ARA. W przeciwieństwie do lat ubiegłych jest to wzrost cen o ponad 100%. Z kolei w Polsce ceny węgla sięgają nawet 4000 zł za tonę, która nie zawsze jest wystarczająca dla wielu gospodarstw domowych. Niektóre osoby palące w domach węglem przerzucają się na łuski słonecznika lub myślą nad zmianą pieca, widząc ile kosztuje węgiel. Niektóre osoby polecają również ogrzewanie za pomocą zbiornika na spalanie biomasy. Można używać również innych paliw, choć ogrzewanie innym paliwem niż węgiel nie zawsze jest możliwe, ponieważ nie każdy piec przystosowany jest do palenia np. pelletem drzewnym.

W gospodarstwach domowych, w których źródłem ciepła jest węgiel, a nie olej opałowy lub gaz, niestety pozostaje wielki strach przed sezonem grzewczym. Osoby palące węglem będą zmuszone do przejścia na inne paliwo lub kupowanie ekogroszku. By nie bać się braków ogrzewania poleca się również pellet, który pochodzi z drewna i jest dość kaloryczny, zapewniając ciepło w całym domu.

Certyfikowany pellet w dobrej cenie

Dlaczego węgiel jest tak drogi?

Ciągle rosną ceny węgla spowodowane są przez duży popyt na to paliwo, a także wzrost cen na światowych rynkach oraz wysoki kurs dolara względem złotówki.

Cena pelletu

Pellet to surowiec, który dostarcza dużo energii cieplnej. Dodawany do paleniska ogrzewa nie tylko pomieszczenia, ale również wodę, dlatego jest tak często używany do ogrzewania również budynków, gdzie mają siedzibę organizacje pożytku publicznego. Mowa tutaj o urzędach oraz szkołach. Niestety podrożał nie tylko ekogroszek oraz węgiel – ceny pelletu także nie napawają nas optymizmem. Jeszcze na początku 2021 roku pellet kosztował od 800 do 900 zł za tonę. Z kolei początek roku 2022 przyniósł cenę 1800 zł za tonę tego paliwa. W okresie letnim, przed pierwszymi mrozami, cena takiego ogrzewania to aż 3000 zł za tonę. To jednak nadal jedno z tańszych paliw, zważywszy na to, że tona węgla obecnie kosztuje prawie 6000zł.

Zainteresowany pelletem? Kup pellet już dziś!

Dlaczego pellet jest tak drogi?

To ile kosztuje pellet zależy od jego dostępności na rynku. Niestety większość pelletu była sprowadzana z Białorusi oraz Ukrainy. Ze względu na trwające działania wojenne na Ukrainie, pellet znacznie zdrożał. Wzrosły również ceny produkcji i materiałów opakowaniowych.

Producent pelletu do ogrzewania i żwirku drewnianego dla kotów, gryzoni

Ceny paliwa

Kierowcy niestety również muszą bardzo głęboko sięgać do kieszeni. Ceny węgla, pelletu i paliw niestety sprawiają, że topnieją nasze oszczędności. Jednak ceny paliwa stały się równie kontrowersyjne. Obecnie za paliwo niskostanowe PB59 należy zapłacić 6,50 zł za litr. Benzyna PB98 kosztuje z kolei 7,18 zł, a gaz 3,12 zł. Diesel po raz pierwszy w historii jest droższy od benzyny i jego cena za litr wynosi obecnie 7,75 zł.

Dla kogo dodatek węglowy 2022?

Dofinansowanie na zakup węgla będzie kierowane do wszystkich domów, które ogrzewane są węglem, a które to zgłosiły go jako podstawowe źródło ciepła w deklaracji Centralnej Ewidencji i Emisyjności Budynków. Kwota dofinansowania będzie przysługiwała na gospodarstwo domowe, nie zaś na każdego członka. W sytuacji gdy wniosek złoży kilku domowników, wnioski te zostaną potraktowane jako jeden wniosek, zaś świadczenie wypłacone zostanie tylko jednemu wnioskującemu.

Dodatek węglowy

Ponieważ węgiel jest paliwem dobrej jakości i dość popularnym o wysokiej wartości opałowej, wiele domów używa właśnie pieców węglowych. Podczas spalania wytwarza dużo ciepła, dlatego każda osoba posiadająca kocioł na to paliwo będzie mogła uzyskać dopłaty. Rząd próbuje pomóc obywatelom w dobie kryzysu, dlatego planowane są dopłaty do węgla kamiennego, który dla wielu gospodarstw domowych jest jedynym źródłem ciepła. O dodatku węglowym wspominał m.in. minister Morawiecki, jednak sam ten akt prawny wzbudza wiele emocji. Dodatek ten nie będzie miał kryterium dochodowego, co nie jest dobrym pomysłem w czasach ogromnej inflacji. Dodatkowo dodatek nie będzie mógł być wykorzystany u dowolnego sprzedawcy, czy w sklepie internetowym, gdzie zamawiany jest węgiel. Sama kwota dodatku również nie wzbudza zachwytów – ma być równa 996,06 zł, przy czym ceny węgla, pelletu i paliw rosną znacznie szybciej. Sprzedawca otrzymywałby rekompensatę za cenę niższą od ceny rynkowej w kwocie 1073,13 zł. Dodatkowo Pomoc jest udzielana wyłącznie na jeden adres. Jeśli więc o nią poprosi centrum usług wspólnych lub odbiorcy indywidualni, którzy posiadają dwa piece, wtedy zostanie wydany tylko jeden dodatek węglowy.

Trzeba pamiętać, że warunkiem koniecznym do otrzymania takiej pomocy, jest wypełnienie, wniosku dostępnego na stronie: www.gov.pl Należy wypełnić go oraz złożyć do siedziby gminy. Od daty przyjęcia wniosku ma ona 30 dni na wypłacenie dodatku węglowego. By otrzymać jednorazowa pomoc, piec na paliwo stałe, w tym na węgiel, musi być umieszczone w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ze względu na rosnące ceny paliw, warto zainteresować się dodatkiem dla odbiorców indywidualnych. Wszelkie informacje prawne można znaleźć również na stronie gov.pl