Opublikowano

Jak sprawdzić jakość pelletu?

Polski producent pelletu drzewnego

Coraz więcej osób szuka metod grzewczych, które będą mniej szkodliwe dla naszego środowiska i planety. Chociaż nie jest to proste zadanie, to na szczęście istnieje dobra alternatywa dla węgla i innych materiałów opałowych. Pellet drzewny, bo o nim mowa to drobny granulat powstający w wyniku sprasowania przy pomocy pary wodnej np. trocin. Jak sprawdzić jakość pelletu? Czym kierować się przy jego wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu! Naprawdę warto zapoznać się z tymi informacjami!

Producent pelletu - sprzedaz-pellet.pl

Czym właściwie jest pellet?

Materiał opałowy powinien zostać wybrany już na etapie budowy domu. Tylko w ten sposób uda nam się ograniczyć koszty wymiany urządzeń grzewczych. Jednak, kiedy nie jest to możliwe, a zależy nam na tym, aby stosować bardziej ekologiczne paliwo, to dobrym rozwiązaniem będzie pellet drzewny. Najczęściej pozyskuje się go z pni drzew iglastych lub liściastych, a dokładniej z odpadów drzewnych pozostałych po ścięciu. Mówiąc wprost, są to trociny pocięte na małe kawałki, a następnie sprasowane ze sobą. Po wstępnym rozdrobnieniu materiału należy go wysuszyć, ponownie rozdrobnić i dopiero sprasować. Tak przygotowany pellet jest chłodzony i pakowany w worki, a dopiero później trafia do sprzedawców i klientów. Wbrew pozorom pellet można wytworzyć nie tylko z drewna, ale również łusek słonecznika, siana, słomy, biomasy roślin energetycznych lub innego rodzaju odpadów.

Czym charakteryzuje się materiał z odpadów drzewnych?

W wyniku sprasowania powstaje drobny granulat o średniej długości 3 cm i gramaturze od 6 do 8 mm. Odpady drzewne, trociny i ściółka wykorzystywane są do produkcji pelletu, ale wcześniej są oczyszczane, prasowane i dopiero poddane granulacji. To ekologiczne paliwo najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania budynków jedno i wielorodzinnych, przeznaczonych do użytku publicznego, a nawet komercyjnych i przemysłowych. Z tego względu pellet można podzielić na przemysłowy i domowy. Co ciekawe, pelletu bez przeszkód można stosować do grillów automatycznych bądź kominków.

Producent pelletu zaprasza na zakupy

Pellet drzewny nie zawiera sztucznych dodatków!

Choć na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu, to do ogrzewania budynków domowych, warto zwrócić uwagę na drzewny. Głównie, dlatego że cechuje go wysoka wartość opałowa i naturalny skład. Dobrej jakości pellet charakteryzuje się tym, że nie zawiera sztucznych dodatków, a jedynie te wytwarzane w trakcie wycinki drzew iglastych i liściastych. Jeżeli jest materiałem opałowym pozbawionym substancji toksycznych, to emisja dwutlenku węgla jest na tyle niska, że można go uznać za ekologiczne paliwo. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo Środowiska wspiera finansowo osoby, które chcą wymienić stary piec właśnie na kocioł na pellet. Dobry pellet powinien mieć jednolity kolor drewna. Widoczne przebarwienia to dla nas znak ostrzegawczy, że skład opału został „uatrakcyjniony” o kilka sztucznych dodatków, które powodują, że opał wiele straci na swojej jakości. Kolejną istotną cechą jest ciężar właściwy. Musi wynosić około 0,65 kg/l. Wysokiej jakości pellet będzie tonął w wodzie, a jego kawałki powinny być jednakowej wielkości.

Jak sprawdzić jakość pelletu?

Przede wszystkim dobrej jakości pellet powinien spełniać podstawowe normy. To właśnie one w pierwszej kolejności pomogą nam rozpoznać dobry pellet i sprawdzić, czy jest pozbawiony sztucznych dodatków. Do najważniejszych parametrów należą:

  • Gęstość od 600 do 750 kg/m3.
  • Średnica od 6 do 8 cm.
  • Wilgotność niższa niż 10%.
  • Zawartość popiołu niższa niż 0,7%.
  • Wartość opałowa minimum 4,6kWh/kg.
  • Kaloryczność przynajmniej 16,5%.
  • Zawartość dodatków 2%, a najlepiej 0.

Uczciwy producent pelletu nie będzie miał problemu z udostępnieniem tego typu informacji i to one powinny być dla nas wyznacznikiem, kiedy pojawi się pytanie, jaki pellet najlepiej kupić. Jeśli opał będzie spełniał powyższe normy, to będzie dla nas gwarancja mniejszych kosztów ogrzewania, wysokiej wydajności oraz mniejszego zużycia.

Certyfikat pellet A1

Co świadczy o złej jakości pelletu?

Skoro już wiadomo, czym charakteryzuje się dobrej jakości pellet, to warto także dowiedzieć się, jakie cechy powinny wzbudzić naszą czujność. Są to:

  • Wysoka wilgotność.
  • Duża ilość płynów w składzie.
  • Obecność wielu sztucznych dodatków, co jest widoczne na pierwszy rzut oka np. pozostałości po bejcy, lakierze, czy laminacie.
  • Granulki pelletu są nierównej wielkości, mają porowatą powierzchnię, są popękane.

Poza tym jakość można określić również przy spaleniu pelletu, a dokładniej w przypadku pojawiających się problemów. Mogą to być np.:

  • Zbyt wolne spalanie lub gaśnięcie.
  • Pozostała ilość popiołu jest zbyt duża (powyżej 5 kg/tonę).
  • Występowanie awarii kotła.
  • Konieczność stosowania większej ilości pelletu spowodowana niską wartością energetyczną.
  • Wytwarzanie dużej ilości nagaru. Jest to twardy spiek, który może blokować kocioł.

Pellet z dostawą w Warszawie - wysoka jakość

Pellet w szklance wody. Test na jakość pelletu!

Jak wspomniano wcześniej, dobrej jakości pellet charakteryzuje się tym, że będzie tonął, ale na tym nie koniec. W celu sprawdzenia tej cechy można wykonać prosty test. Do tego zadania potrzebna będzie nam waga kuchenna, szklanka wody i kilka bryłek pelletu. Na początku należy zważyć pustą szklankę (lub inne naczynie) oraz jej masę po napełnieniu wodą. Obie wartości trzeba zapisać. Następnie niezbędne jest wsypanie pelletu do uprzedniego poziomu wody. Również ten wynik powinien znaleźć się w naszych zapiskach. Te informacje potrzebne są do wyliczenia ciężaru właściwego. Do jego określenia trzeba użyć wzoru:

CW= (waga pojemnika z pelletem – waga pustego pojemnika) : (waga pojemnika wypełnionego wodą – waga pustego pojemnika).

Zadowalający nas wynik powinien mieścić się w zakresie 0,6-0,7 kg/l.