Opublikowano

„Sprzedaż Pellet” to nie tylko skład opału w Olsztynie

Pellet w dobrej cenie z dostawą na terenie całego kraju. Pellet Olsztyn i Warszawa

Zaczeło się od składu opału w Olsztynie

Zainspirowani nową technologią i jakże ważną w dzisiejszych czasach ochroną środowiska zainteresowaliśmy się pelletem. Najpierw była ciekawość a potem poznanie, które wdrożyliśmy we własnych domach. Początki naszej działalności sięgają 2013 roku. Zaczynaliśmy jako tradycyjny skład opału. Po 6 latach prowadzenia działalności nastwionej na sprzedaż opału i widząc potencjał w pellecie postanowiliśmy zostać jego producentem. Start nie był łatwy – wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę bo zależało nam na wysokiej jakości a jednocześnie chcieliśmy być atrakcyjni cenowo aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników kotłów retortowych na pellet.  Prawdziwy boom na pellet rozpoczął się po 2005 roku, gdy na świecie wzrosły ceny węgla i zaczęto szukać alternatyw. Warto wspomnieć na coraz częściej poruszany problem emisji dwutlenku węgla – z roku na rok podnoszone były wymagania co do jakości kotłów i ich efektywności. Czas jednak zrobił swoje i ilość użytkowników stale rosła wraz z zaufaniem do tego rozwiązania. W niektórych krajach Europy wprowadzono zakaz stosowania węgla jako indywidualnego źródła ogrzewania co mocno wpłynęło na rozwój rynku „nowego” paliwa. Można było zaobserwować silny rozwój prac badawczych i rozwiązań w piecach na pellet. Z czasem pojawiły się zestawy dla wybranych modeli kotłów do zmiany źródła ogrzewania z ekogroszku – jako szybka możliwość zmiany źródła ogrzewania na pellet.

Pellet w dobrej cenie z dostawą na terenie całego kraju. Pellet Olsztyn i Warszawa

Od składu opału do producenta pelletu drzewnego

W Polsce można zakupić kotły retortowe rodzimej produkcji, których jakość nie odbiega od wyśrubowanych zachodnich standardów. Wielu producentów eksportuje swoje wyroby i z powodzeniem podbija nowe rynki. Dla osób uwielbiających domową atmosferę wprowadzono nowość jaką są kominki na pellet – ciepło, ekologia i piękno w jednym. Kominki są wygodnym rozwiązaniem gdyż zasobnik paliwa wystarcza na długo a rozpalanie odbywa się automatycznie. Unikamy ciągłej kontroli pieca i dokładania drewna. Warto zaznaczyć, że średnia sprawność pieca na pellet to aż 85%, gdy piece węglowe do 5 kW mają przyjętą wartość (średnią) 70% a ponad 5 kW 74%. W perspektywie długiej eksploatacji można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Skład opału w Olsztynie – pellet, węgiel, ekogroszek w jednym miejscu

Czym tak na prawdę jest pellet?

Jest to granulat w kształcie walca o przekroju od 6 do 8 milimetrów powstały w trakcie prasowania biomasy – najczęściej są to wióry tartaczne lub inne czyste pozostałości z obróbki surowego drewna np. produkcja płyt OSB, parkietów ito. Można więc uznać, że ścięte drzewa są praktycznie wykorzystywane w 100%. Surowiec jest transportowany do hali produkcyjnej, gdzie podlega ścisłej kontroli jakościowej. Jednymi z najważniejszych parametrów są skład, grubość (sort) i wilgotność. Jeżeli jest taka potrzeba to dostarczony materiał jest rozdrabniany i/lub suszony. Dalej, wstępnie podgrzany trafia do specjalnej prasy. Wspomniane wióry są przeciskane hydraulicznie przez matrycę z owalnymi otworami – tak powstają charakterystyczne słupki. Zaraz po opuszczeniu matrycy mają temperaturę do 70*C i trafiają na specjalny bęben do chłodzenia. Kolejnym etapem jest pakowanie w big bagi lub worki – 15 i 90 kg na paletach. Całość zabezpiecza się folią by nie dostawała się wilgoć. Warto powiedzieć kilka słów na temat samego kształtu pelletu. Dzięki sprasowaniu oraz zamknięciu w granulat łatwiej się spala – jest zwiększony przepływ powietrza. W przypadku samych lotnych wiór będziemy raczej obserwować tlenie się aniżeli spalanie. Pellet rozwiązuje też problem powstania pożaru jaki może wystąpić w przypadku nadmiernej ilości pyłu.

Pellet Olsztyn - dowóz gratis

Skład pelletu jest czysty – w trakcie procesu produkcji nie używa się żadnych dodatków zwiększających lepkość czy wagę materiału. Tutaj działa jedynie siła prasy oraz wilgotność (która według norm w Unii Europejskiej nie może przekraczać wartości względnej 10%). Pellet drzewny najłatwiej powstaje z drzew iglastych, które mają zawartość ligniny w granach 24-31% w stosunku do gatunków liściastych ok 20-25%. Lignina jest naturalnym polimerem będącym jednocześnie lepiszczem, które nadaje drewnu odporność na ściskanie i wytrzymałość mechaniczną. Najczęściej w składzie pelletu możemy znaleźć najpopularniejszą sosnę (główne drzewo przemysłowe), świerk, jodła oraz modrzew, który będzie spotykany u producentów z gór. W przypadku drzew liściastych znajdziemy dąb, buk, brzoza, czeremcha oraz klon. Zdarzają się domieszki lub mieszanki z drzew owocowych, które pochodzą z likwidacji starodrzewia na plantacjach. Ze względu na wartość rzadko się ich używa. Innym rozwiązaniem producentów jest import surowca zagranicy – do Polski najczęściej przyjeżdża on z Ukrainy oraz Skandynawii. Wśród sprowadzonego surowca znajdziemy w składzie najczęściej sosnę. Pellet sprowadzany z zagranicy może co prawda być tańszy ale nie będziemy w stanie dowiedzieć się jaki jest skład i czy nie użyto dodatków do produkcji. Stosowanie pelletu niskiej jakości lub niewiadomego pochodzenia może skutkować uszkodzeniem pieca czy powstaniem spieków wewnątrz komina. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paliwa u sprawdzonego, rodzimego producenta.

Certyfikat pellet A1

Im gęstsze drewno tym większa wartość opałowa (kaloryczność), która w przypadku granulatu wynosi od 15 do 18 MJ/kg. Zdarza się, że można zakupić pellet z drewna egzotycznego np kokos lub traw – bambus. Ich wartość opałowa przekracza 20 MJ/kg. Jest to znacznie więcej niż słoma (16MJ/kg) lub ekogroszek (22,5-26 MJ/kg). Na pierwszy rzut oka, ilość zużytego opału wg masy jest większa o 18% co może wydawać się minusem. Jednakże po przeliczeniu ceny uzyskanego MJ z pelletu w stosunku do węgla lub ekogroszku ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszego portfela. Należy też uwzględnić sprawność kotłów na pellet (średnio większą o 9-11%!) o której była mowa wcześniej. Niewątpliwym plusem stosowania granulatu z biomasy jest jego czystość w przechowywaniu i użyciu. Dobrze sprasowany nie pyli aż tak jak paliwa kopalne. W przypadku rozsypania sprzątanie jest dużo łatwiejsze, w szczególności gdy w kotłowni mamy sam jastrych. Jak wspomniano na początku, pellet jest paliwem ekologicznym powstających ze źródeł odnawialnych. Po wycięciu lasów (lub farm wierzby energetycznej) powstają nowe nasadzenia dzięki którym kolejne pokolenia będą miały dostęp do lasów jako niewyczerpalnego źródła energii. Podczas procesu spalania powstaje dokładnie tyle dwutlenku węgla ile roślina pochłonęła w swoim życiu więc cykl obiegu mamy niemalże zamknięty. Po wykorzystaniu paliwa powstaje średnio od 0,3 do 0,5% popiołów, które można swobodnie wykorzystać jako nawóz do ogrodu. Warto zaznaczyć że biomasa, jest niskoemisyjna dla grup -NO i -SO. Dzięki temu wystarczy stosować tradycyjny (murowany) przewód spalinowy bez obaw o kwaśne skropliny jak to ma miejsce w przypadku gazu ziemnego.

Jaka cena 1 tony pelletu drzewnego? Zapraszamy do naszego sklepu, kup teraz!

Kup pellet bezpośrednio od producenta

Przy stosowaniu pelletu występują minimalne ilości osadów, w porównaniu do węgla kamiennego. Należy jednak pamiętać, że pomimo stosowania czystego paliwa jakim jest biomasa, należy regularnie przeglądać komin – najlepiej zlecić zadanie uprawnionemu kominiarzowi. W węglu kamiennym może być nawet > 28% substancji lotnych (płomienny, metakoksowy itd) co przekłada się dużą ilość spieków i niebezpieczeństwo powstania pożaru – najczęściej samozapłon lub zaczopowanie. Tutaj należy zdecydowanie częściej czyścić przewód kominowy i używać soli miedzi (do dopalania osadów) co przekłada się na kolejny koszt i obowiązek. Ważnym aspektem stosowania pelletu jest równomierne spalanie paliwa na palniku – nie dochodzi do „zaduszania” paliwa a w skutku do intensywnego dymienia. Same spaliny nie są uciążliwe, mają przyjemny drzewny zapach co zimową porą przyczyni się do dobrych sąsiedzkich relacji. Większość kotłów nie wymaga wiedzy specjalistycznej do obsługi co przekłada się na poświęcony czas. Konstrukcja kotłów umożliwia także łatwą wymianę elementów, które zużywają się w trakcie eksploatacji. Większość prac można wykonać samodzielnie (po upływnie gwarancji) lub zlecić specjaliście.

Skład opału w Olsztynie od dystrybucji po produkcję pelletu

Jak wspomniano na początku, nasza działalność to nie tylko dystrybucja, ale produkcja. Powiększający się rynek odbiorców i popularność spowodował, że coraz większa ilość użytkowników bacznie przygląda się jakości kupowanego pelletu. Mając na uwadze dbałość o klientów oraz ich inwestycje w nowoczesne kotły podjęliśmy decyzję o uruchomieniu własnej linii produkcyjnej. W trakcie wieloletnich badań i doświadczeń opracowaliśmy mieszankę, w której zachowujemy proporcje 70:30. Dzięki takiemu rozwiązaniu lignina z drzew iglastych doskonale spaja bardziej kaloryczne drewno liściaste. Takie rozwiązanie umożliwiło nam pełną kontrolę – począwszy od źródła surowca (dokładne sprawdzanie parametrów, czystości oraz jakości) po kontrolę zautomatyzowanego procesu produkcji po pakowanie. Nasz park maszynowy składa się z dwóch linii produkcyjnych pracujących w trybie ciągłym. Przedsiębiorstwo zatrudnia 6 osób z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W trakcie produkcji na bieżąco pobierane są próbki do działu kontroli jakości gdzie sprawdzane są takie parametry jak kaloryczność, wilgotność, masa nasypowa, zawartość % popiołów i szereg innych cech. Dzięki stałej kontroli mamy pewność że dostarczany przez nas produkt sprosta wysokim wymaganiom naszych klientów. Własna linia produkcyjna to także elastyczność pod kątem zamówień dla większych odbiorców. Na lokalnym rynku umożliwiamy klientom odbiór osobisty zakupionego towaru lub transport.

Worek z pelletem drzewnym

Dostawa na terenie całego kraju

Przy ilościach pełno paletowych logistykę na terenie kraju w usłudze door-to-door. Dla naszych odbiorców przygotowaliśmy paczki 15, 90 i większe (big bag). Mniejsze opakowania są produkowane z myślą o wygodzie użytkowników słabszych fizycznie jak osoby starsze czy panie. Zatem pellet w zasobniku pieca może uzupełnić każdy pełnoletni mieszkaniec domu czy użytkownik. Nasz zakład produkcyjny jest położony w jednym z najbardziej zalesionych rejonów Polski. Dzięki temu mamy stały dostęp do surowców najwyższej jakości. Duża konkurencja wśród dostawców sprawia, że produkowane przez nas towary nacechowane są stabilnymi cenami. Użytkownicy węgla kamiennego czy gazu są stale narażeni na zmiany surowców na rynkach światowych, co zwykle przekłada się na coroczne podwyżki. Analizując poszczególne sposoby ogrzewania, w szczególności stronę kosztową jak i ekologiczną pellet z biomasy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla użytkowników domów jednorodzinnych ale także odbiorców przemysłowych.

Zapraszamy na naszą stronę https://sprzedaz-pellet.pl/