Opublikowano

Pellet drzewny – wydajne ogrzewanie i ekologia w jednym

Producent pelletu - sprzedaz-pellet.pl

Na temat pelletu krąży wiele mitów. Wytwarzane z drzewnych odpadków paliwo staje się jednak coraz bardziej popularne. Ten rodzaj opału ma jednak ogromny potencjał, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jego temat.

Pellet – co to takiego i jak powstaje?

Pellet to rodzaj opałowego paliwa, przyjmujący formę granulatu. Powstaje z pozostałości i odpadów drzewnych, takich jak wióry, zręby czy trociny. Dobrej jakości pellet to czyste drewno, specjalnie rozdrobnione a następnie sprasowane pod ciśnieniem w specjalnym urządzeniu – pelleciarce.

Drewno, jakie wykorzystuje się przy produkcji pelletu to zarówno drewno pochodzące z drzew liściastych jak i iglastych. Na rynku spotkać można także bardziej nietypowe mieszanki, na przykład pochodzące z drewna palmowego, kłód, gałęzi, czy skorupek kokosów. Prasowaniu w pellet poddawać można także słomę i trawy łąkowe.

Pellet posiada wiele odmian, które wykorzystuje się w różnych obszarach. W zależności od odmiany i stopnia spalania, pellet może być wykorzystywany zarówno w gospodarstwach domowych jak, szkołach, czy zakładach produkcyjnych jak i w elektrowniach i elektrociepłowniach.

Pellet to także alternatywna dla tradycyjnego opalania węglem. Węgiel opałowy powoduje zanieczyszczenie środowiska i wpływa na nie niekorzystnie. Dlatego na rynku pojawiają się takie produkty jak pellet.

Dlaczego pellet jest tak popularny?

Na rynku europejskim pellet cieszy się dużym zainteresowaniem. Jako paliwo do pieców, kominków, czy kotłów grzewczych, jest łatwy i wygodny w użyciu, a także ekologiczny. Podczas spalanie wytwarza bardzo niewiele popiołu (około 0,6 proc.), daje ciepło, a przy tym jest tani i czysty.

 

Pellet drzewny - kup online w sklepie sprzedaz-pellet.pl

Jakie są zalety pelletu opałowego?

  • Tani – pozyskiwanie energii z pelletu nie jest drogie. Samo paliwo jest tanie w produkcji, podobnie jak materiały do tego wykorzystywane.

  • Łatwy w użyciu – użycie pelletu to nic trudnego. Jest lekki, można użyć go szybo, nie robiąc przy tym bałaganu. Problemu nie stwarza także przewożenie i przechowywanie tego materiału.

  • Bezpieczny – pellet nie ulega samozapłonowi, dlatego nie stwarza ryzyka podczas przechowywania. Można przechowywać go w garażu, piwnicy, lub innym miejscu, które nie jest wilgotne.

  • Nie ma terminu ważności – pellet z czasem nie traci swoich właściwości, dlatego można długo go przechowywać

  • Ma wysoką wartość energetyczną – pellet dorównuje lub przewyższa wartością energetyczną wartość dobrego drewna.

Jakie właściwości posiada dobry pellet?

Jak odróżnić dobry pellet od tego złej jakości? Dobry pellet to przede wszystkim ten, który w swoim składzie ma jak najwięcej drewna. Taki pellet jest pozbawiony niepotrzebnych pyłów czy składników chemicznych, dlatego powinniśmy go wybierać, jeśli chcemy w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju paliwa. Jakie cechy ma więc każdy dobry pellet?

  • Jego wartość opałowa jest zbliżona do wartości opałowej drewna

  • Charakteryzuje się bardzo niską wilgotnością

  • Podczas procesu spalania powstaje z niego nieznaczna ilość popiołu

  • Jego powierzchnia powinna być gładka a kawałki podobnej wielkości

  • Podczas spalania powinien pachnieć palonym drewnem

Złej jakości pellet ma kawałki różnej wielkości, wysoką zawartość niezdrowych pyłów oraz spękaną powierzchnię. Dodatkowo – w przeciwieństwie do pelletu w całości drzewnego – nie tonie w wodzie.

Czym skutkuje używanie pelletu o niskiej jakości?

  • Zapychanie podajników w kotłach

  • Niska temperatura

  • Zgorzela na palniku

  • Zwiększona produkcja popiołu

Kominek, kocioł, piec na pellet

Drzewny czy ze słomy? Rodzaje pelletu a jego właściwości?

Choć pellet drzewny to najpopularniejsza forma tego opału, można wytwarzać go także z innych surowców, na przykład ze słomy. Taki pellet produkuje się z pozostałości powstałych przy uprawie pszenicy, jęczmienia albo żyta.

Pellet drzewny, zwłaszcza dębowy czy ten z drzew iglastych, jest nieco droższy niż słomiany, ale jego wartość energetyczna jest wyższa. Tworzywo wykorzystywane do produkcji pelletu słomianego jest natomiast tanie i powszechnie dostępne.

Możemy natrafić również na pellet ściółkowy – ten może być nie tylko świetnym biopaliwem, ale również wyściółką dla zwierząt. Świetnie nadaje się do hodowli na przykład brojlerów, indyków, a nawet koni. Słoma wykorzystana przy produkcji tego granulatu dobrze wchłania wilgoć i ogrzewa.

Pellet słomiany jest równie wydajny i długoterminowy co jego drzewny odpowiednim. Trzeba przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu jest. Jest on pakowany w specjalne worki po 15-20 kilogramów, co pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w kotłowni lub garażu.

Cykl grzewczy

Jak przebiega cykl spalania w piecu na pellet? Każdy piec tego typu powinien posiadać specjalny wewnętrzny zbiornik na paliwo. Zapłon jest automatyczny, zasypanie jest więc jedynym, co musimy zrobić. Początkowo z perlitu odparowuje woda, a następnie rozpoczyna się proces uzyskiwania wysokiej temperatury spalania. Po odparowaniu pellet zaczyna wydzielać wodór, metan, tlenek węgla oraz inne związki lotne, jakie są zawarte w drewnie. Minimalna wartość potrzebnej do uzyskania tego temperatury to 270 st. C. Następnie dochodzi do spalania gazu i faktycznego procesu termicznego. To właśnie w tym momencie można zaobserwować naturalny płomień. W dalszym kroku powstały w pierwszej fazie procesu węgiel drzewny ulega wypaleniu. Pellet, jeśli jest dobrej jakości, żarzy się ulega powolnej zamianie w popiół. Ten wieloetapowy proces spalania sprawia, że pellet może osiągać wysoką wydajność cieplną.

Piec na pellet

Aby móc korzystać z ogrzewania na pellet, trzeba posiadać specjalnie przeznaczony do tego piec. Piece na pellet sprawdzą się w przypadku ogrzewania centralnego. Są praktycznie bezobsługowe, czyste i komfortowe w użyciu. Wymiary oraz moc kotłów tego typu mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb i warunków metrażowych.

Ogrzewanie pelletem to proces automatyczny i niemal nie wymagający obsługi. Wystarczy wsypać całe opakowanie opału do pieca. Kotły na pellet zazwyczaj mają specjalną funkcję programowania zespołu, dzięki czemu ogrzewanie włączy się dokładnie w tym momencie, który ustawimy. Co więcej, nowoczesne piece pelletowe pozwalają sterować kotłem przy pomocy smartfona, dzięki czemu możemy uruchomić urządzenie zdalnie. Ciekawą opcją będzie także piec na pellet ze szklanymi drzwiczkami lub szybką, przez którą można obserwować ciekawy proces spalania granulek oraz powstały w wyniku tego procesu płomień. Kocioł na pellet to świetne rozwiązanie dla tych, którzy pragną szybko, sprawnie i co najważniejsze tanio ogrzać różnego rodzaju pomieszczenia.

Dobra cena pelletu drzewnego! Kup na sprzedaz-pellet.pl

Ekologiczne paliwo? To możliwe!

Wytwarzane ze sprasowanych odpadów drzewnych paliwo opałowe, jakim jest pellet, z pewnością zaliczyć można do ekologicznych. Prasowane pod wpływem wysokiego ciśnienia trociny i wióry mają bowiem wartość opałową drewna, ale podczas spalania wytwarzają o wiele mniej popiołu. Pellet nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, nie wytwarza dużych ilości odpadów, a popiół będący skutkiem ubocznym jego wypalania jest bogaty w minerały. Dzięki temu można wykorzystać go ponownie, nie tracąc surowca. Dodatkowo, do produkcji pelletu wykorzystywane są wyłącznie pozostałości po wcześniejszej obróbce drewna lub odpadów leśnych. Oznacza to, że wytworzenie pelletu nie wymaga zużywania dodatkowych surowców i wycinki drzew. Te odpady, z których się korzysta, nie są potrzebne do innych rzecz niż produkcja granulatu.

Po obróbce drewna, drzewne odpadki trafiają na produkcyjną linię, gdzie ulegają dokładnemu sprasowaniu pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu, pellet nie musi być dodatkowo suszony, zanim znajdzie się w piecu. Inną ekologiczną zaletą pelletu jest to, że używając go nie musimy mierzyć się z problemem jakim jest brud i kurz, jak w przypadku węgla. Pellet nie traci swoich właściwości z czasem, więc nie trzeba go utylizować nawet jeśli nie zużyjemy go w danym sezonie. Aby móc cieszyć się łatwo dostępnym paliwem najwyższej jakości w świetnej cenie, wybierzmy więc ekologiczne granulki drzewne.

Pellet – czy to wydajny sposób ogrzewania?

Ogrzewanie na pellet jest wydajne i niedrogie w porównaniu z innym paliwem opałowym. U sprawdzonego producenta, dobrej jakości pellet sprzedawany jest w paczkach lub paletach. 15-kilogramowy worek opału kupimy już za 20 złotych. 30-kilogramowa paczka to koszt około 38 złotych. Za paletę o wadze 570 kilogramów zapłacić trzeba natomiast 575 złotych. Dostępne są także większe opakowania w niższej cenie, na przykład w paczce 975 kilo w cenie 1 050 złotych.

Cena pelletu jest naprawdę konkurencyjna w porównaniu z innym paliwem. Wysoka kaloryczność tego opału sprawia, że jest on niezwykle wydajny. Co więcej, z 1 tony wypalonych pelletów pozostaje jedynie 6 kilogramów popiołu.

 

Sprzedaz-pellet.pl oferuje najlepszej jakości pellet drzewny

Tona pelletu – na ile wystarczy?

Zakładając standardowe ogrzewanie podczas typowej dla polskich warunków zimy, potrzebna będzie tona granulatu na 50 metrów kwadratowych powierzchni. Z wyliczeń wynika więc, że ogrzewanie pomieszczeń energią z pelletów jest oszczędne i wydajne.

Gdzie najlepiej kupować pellet?

Pellet najlepiej kupować u sprawdzonych producentów, którzy oferują towar najwyższej jakości, a więc dający gwarancją satysfakcji i skutecznego spalania. Pełnowartościowy opał o dobrym składzie drzewnym znajdziemy na przykład bezpośrednio na stronie producenta sprzedaz-pellet.pl. Dane techniczne takich granulek to:

  • Kaloryczność – odpowiednio wysoka, czyli 18,5 MJ/kg

  • Certyfikaty jakości – Tak

  • Zawartość popiołu w granulacie – mniejsza lub równa 0,7%

  • Stopień wilgotności pelletu – poniżej 10%

  • Pochodzenie surowca – 100% trociny sosnowe

  • Granulat pelletu – 6mm

  • Pakowanie – worki 15kg

Kupując paliwo u sprawdzonych producentów z doświadczeniem, takich jak sprzedaz-pellet.pl, nie tylko inwestujemy w towar dobrej jakości, ale także wspieramy polską markę. Firma w swojej ofercie posiada zarówno zaopatrzenie klientów prywatnych jak i korporacyjnych. Sklep prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną. W zakładce „kup pellet” możesz sprawdzić ofertę producenta. Kupując pellet bezpośrednio ze strony internetowej, kupujemy bez pośredników, bezpośrednio od producenta, dzięki czemu unikamy dodatkowych kosztów.