Pellet drzewny to coraz częściej wykorzystywany opał, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Nic w tym zaskakującego! Pellet jest ekologiczny i wydajny. To świetna alternatywa dla innych rozwiązań, chociażby dla węgla kamiennego. Warto od razu zaznaczyć, że wysokiej jakości pellet wytworzony z drewna dębowego, sosnowego itd. to opał o bardzo dobrej wartości energetycznej. Dlaczego pellet to dobre rozwiązanie? Jakie szczególne zalety ma ten rodzaj paliwa? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści
Jak produkuje się pellet drzewny?
Wysokiej jakości pellet drzewny produkuje się wyłącznie z resztek drewna, które pozostały po obróbce tego naturalnego materiału. W praktyce oznacza to, że na opał wykorzystuje się wióry, trociny, a także drewniane zrębki. Bardzo często są to po prostu odpady z tartaków i zakładów stolarskich. Charakterystyczne granulki powstają przy pomocy tzw. pelleciarek – resztki drewna prasowane są po wysokim ciśnieniem, w efekcie przyjmują postać cienkich, pokruszonych walców. Decydując się na zakup wysokiej jakości pelletu drzewnego, masz pewność, że stawiasz na opał o niskiej wilgotności, po którego spaleniu powstaje stosunkowo niewiele popiołu. Szacuje się, że wartość opałowa pelletu drzewnego to ponad 18 MJ/kg – jest to zatem znakomite źródło energii cieplnej.
Wysokiej jakości pellet do ogrzewania domu i jego parametry
Kupując granulat do ogrzewania domu, postaw na materiał opałowy wysokiej jakości, którego sprzedawca posiada posiada certyfikat DIN PLUS. Wysokiej klasy pellet certyfikowany ma następujące parametry:
produkuje się go z czystych resztek drzewnych (zrębki, wióry, trociny), które nie zawierają kory ani innych domieszek;
dobrej jakości produkty powinny mieć niską wilgotność, która nie przekracza 10%;
kaloryczność granulek wynosi do 19 MJ/kg;
pojedyncze granulki powinny mieć średnicę 6 mm – 8 mm;
niska zawartość popiołu – nie może przekraczać 0,5%.
Dobry pellet to czysty i ekologiczny opał
Wysokie zanieczyszczenie środowiska naturalnego jest bardzo ważnym argumentem za wykorzystaniem pelletu drzewnego, gdy chodzi o efektywne ogrzewanie domu. Inne materiały opałowe, jak np. węgiel kamienny czy groszek niestety bardzo negatywnie oddziałują na środowisko. Wysokiej jakości granulki pelletu z czystego drewna dobrze się spalają, podczas tego procesu nie powstają substancje smolne, które prowadzą do znacznego zanieczyszczenia powietrza. Do produkcji pelletu drzewnego nie wycina się drzew – zawsze wykorzystuje się odpady tartaczne, stolarskie i leśne.
Czystość pelletu drzewnego i wygodna użytkowania
Atutem wysokiej jakości pelletu drzewnego, zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych, jest jego czystość. Istotne jest, że granulat produkuje się z czystego materiału, który nie jest zanieczyszczony substancjami chemicznymi. Granulki pelletu drzewnego pakowane są w worki – najczęściej o wadze 15 kg, ale dostępne są też worki większe. Z reguły można zamówić zarówno pojedyncze worki, jak i całą paletę opału. Opakowania te są szczelnie zamknięte, nie musisz zatem obawiać się, że zakupiony pellet zabrudzi Twoją kotłownię. Samo spalanie pelletu jest właściwie w zupełności zautomatyzowane. Nowoczesne piece na pellet obsługuje się bardzo prostu za pomocą kilku zaledwie przycisku. Musisz jedynie załadować pellet – piec uruchamia się bezobsługowo, jego zapłon możesz zaprogramować. Bardzo ważne jest, że ze względu na niską zawartość popiołu nie ma potrzeby częstego czyszczenia pieca.
Zakup kotła przystosowanego do spalania pelletu
Jeśli chcesz przejść na ogrzewanie domu pelletem, musisz zainwestować w specjalny kocioł nadający się do spalania granulek drzewnych. Jak już wspomnieliśmy powyżej, piece do pelletu drzewnego są bezobsługowe, ich użytkowanie jest na co dzień bardzo wygodne. Od razu warto zaznaczyć, że koszty związane z zakupem pieca na pellet są stosunkowo wysokie, zwłaszcza gdy porównamy je z cenami tradycyjnych pieców zasypowych na węgiel (których obecnie nie ma już w sprzedaży). Koszt nowego pieca na pellet może wynosić około 10 tys. zł albo nawet więcej. Na szczęście koszt zakupu można obniżyć za pomocą rozmaitych dotacji, również w ramach popularnego programu Czyste Powietrze. Z dotacją kocioł na granulki drzewne nie będzie już tak drogi.
Jak wygląda cykl spalania w kotle na pellet drzewny?
Nowoczesny piec na pellet ma zasobnik zlokalizowany w środku korpusu. Tego typu kotły pracują bezobsługowo. Oznacza to, że musisz jedynie co jakiś czas dosypywać opału do pieca. Paliwo jest uzupełniane całkowicie automatycznie. Także i zapłon oraz wygaszanie następuje automatycznie. Poza uzupełnieniem paliwa nie musisz właściwie robić nic więcej w celu ogrzania domu. Najpierw odparowywana jest woda, którą zawiera granulat – dopiero po tym może zacząć się cykl uzyskiwania temperatury spalania. Po odparowaniu wydzielane są: metan, wodór, tlenek węgla i inne lotne związki, które naturalnie zawiera drewno. Aby ten proces mógł zajść, piec musi osiągnąć temperaturę co najmniej 270 stopni C. Następnie dochodzi do spalania gazu, zaczyna się właściwy proces termiczny, pojawia się naturalny płomień. W kolejnym etapie cyklu termicznego dochodzi do wypalania się węgla drzewnego, który powstał na pierwszym etapie cyklu. Nie ma już płomienia. Dobrej jakości pellet drzewny przekształca się w popiół (niewielkie ilości!) w procesie, który przypomina nieco żarzenie się. Ten proces termiczny, który przebiega w kilku etapach, przekłada się na bardzo wysoką wydajność energetyczną pelletu drzewnego.
Na jak długo wystarcza tona pelletu?
Wiele osób, które zastanawiają się nad zmianą sposobu ogrzewania swojego domostwa, zadaje sobie pytanie, na jak długo wystarcza jedna tona granulek drzewnych. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką izolację termiczną ma Twój dom. Zwykle szacuje się jednak, że jedna tona pelletu wystarcza na efektywne ogrzanie około 50 metrów kwadratowych w czasie typowej polskiej zimy. Wartość ta dotyczy nowych budynków z dobrą izolacją lub zmodernizowanych termicznie. Wiedząc to, możesz dość łatwo obliczyć, jak dużo opału będziesz potrzebować na własny użytek i jakie koszty związane z jego zakupem będziesz musiał ponieść. Zanim zdecydujesz się na zamówienie całej tony lub kilku ton granulatu u konkretnego producenta, możesz kupić jeden mały worek, aby przetestować dany materiał opałowy. Większość producentów oferuje swoim klientom worki po 15 kg lub 30 kg. Jeśli stwierdzić, że dany opał Ci odpowiada, możesz zamówić cała paletę worków lub big bag.
Jakie argumenty przemawiają za pelletem drzewnym?
Pellet drzewny to doskonały materiał opałowy dla wszystkich, którzy chcieliby żyć w sposób przyjazny środowisku. Jeśli zależy Ci na świadomym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, wysokiej jakości granulat drzewny będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Pellet ma następujące zalety:
- to opał o znakomitej wartości energetycznej, która w zasadzie nie odbiega od kaloryczności pełnowartościowego drewna;
- niska zawartość popiołu – jak najbardziej wystarczy, że pozostały w piecu popiół wybierzesz co kilka dni;
- pellet drzewny powstaje wyłącznie z resztek drzewnych, które powstały np. w produkcji desek, mebli itd., nie ściana się całych drzew w celu wyprodukowywania granulatu;
- transport, przechowywanie oraz użytkowanie granulek drzewnych jest bardzo komfortowe;
- łatwość składowania – pellet to materiał opałowy, który nie wymaga przechowywania w specjalnych warunkach. Musisz zadbać tylko o to, aby pomieszczenie było suche, worki z granulatem ustaw na palecie.
Wybierz pellet, który pozwoli Ci ekonomiczne ogrzać dom!
Pellet drzewny to niesamowite połączenie ekologii i ekonomii. Granulat drzewny jest materiałem przyjaznym środowisku, pozyskiwany z resztek drzewnych, które w przeciwnym razie zalegałyby w tartakach. Osoby zainteresowane zakupem pelletu wysokiej jakości zapraszamy do naszego sklepu internetowego Sprzedaz-pellet.pl. Kupując pellet drzewny właśnie u nas, stawiasz na paliwo najwyższej jakości, którego wydajność nie pozostawia nic do życzenia. Wiesz dokładnie, ile waży pellet, jaka jest jego wilgotność, a także ile popiołu zostanie w piecu po zakończeniu cyklu spalania.