Opublikowano

Czy piece na pellet to sposób na oszczędność?

piece na pellet drzewny

Co musisz wiedzieć o piecach na pellet? Poznaj ich najwazniejsze zalety!

Jeżeli ekonomia staje się coraz bardziej napięta, tak jak ma to miejsce ostatnimi czasy, zaczynamy naprawdę zastanawiać się nad tym, w jaki sposób możemy nieco poluźnić domowy budżet. Oczywiście w takich działaniach nie ma nic złego. Musimy jednak pamiętać, aby podejść do tego z głową. Na początek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, które z kosztów możemy kontrolować, a które wykraczają poza nasze możliwości nadzorowania. Co tak naprawdę mogłoby wymknąć nam się spod kontroli w trakcie oszczędzania? W celu obniżenia kosztów coraz więcej osób słusznie rozważa wykorzystanie alternatywnych źródeł ciepła, które ogrzeją nas i rodzinę w trakcie pochmurnych dni lub zimowych wieczorów. Kominki spalające pellet drzewny są z całą pewnością wartym poruszenia tematem w przypadku oszczędzania. Jest to jedno z fantastycznych wyjść, gdy chcemy uciec zbyt wysokim cenom związanym z wydawaniem oszczędności na ogrzewanie domu. W rzeczywistości coraz więcej ludzi na całym świecie zastanawia się nad zamianą swoich kotłów grzewczych i pieca na kominki zasilane przez pellet drzewny z uwagi na to, jak bardzo ta metoda przyczynia się do energooszczędności.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że piec na pellet drzewny są nie tylko wydajne, dzięki czemu przyczyniają się do oszczędzania spalanego materiału, ale także mają o wiele mniejszy wpływ na zanieczyszczanie środowiska, tak jak możemy zaobserwować to wśród ich gazowych odpowiedników. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku porównania kominków na pellet z piecami na węgiel. Z danych statystycznych wiemy, że coraz większa ilość rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych decyduje się na wybór pieca zasilanego pelletem drzewnym. Wbrew pozorom piece na pellet cechują się ogromną różnorodnością i potrafią spalać wiele materiałów, dzięki swojej zaawansowanej budowie. Bardzo często zakłady prowadzące ścinki drzew oraz zakłady związane z obróbką drewna, czy też produkcją drewnianych mebli postanawiają wykorzystać odpadki w postaci małych kawałków drewna i wiórów powstałego podczas obróbki drewnianych materiałów. W ten sposób produkują uformowany w niewielkie zwoje pellet. Dzięki tego rodzaju działaniom możemy wykorzystać drewno, które normalnie mogłoby zostać zutylizowane. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że stworzony w ten sposób gęsty pellet jest bardzo często wykonany z odpadków pochodzących z wysokiej klasy drewna. Gęsty pellet jest bardzo ekonomiczny w użyciu, ponieważ pali się o wiele dłużej od innych materiałów zasilających piece.

Producent pelletu drzewnego

Różnorodność podczas wyboru paliwa do pieca

Kominki na pellet zdobywają coraz większą popularność nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Ogromną zaletą, dzięki której piec na pellet mogą przewyższyć konkurencję, jest między innymi to, że mogą one spalać wiele różnych materiałów w celu ogrzania domostwa. Wszystko jednak zależy od samego modelu kominka, dlatego tez należy zwrócić szczególną uwagę na to, czym będziemy palić, zanim wyposażymy się w swój własny. Niektóre modele są zdolne do spalania ograniczonej liczby materiałów podobnych do pelletu. Mogą one wówczas spalić jedynie pellet drzewny, ubite w gęste wałki trociny, korę z drzewa oraz inne uboczne produkty i odpadki od drewnianych materiałów, oraz samego pelletu. Tego rodzaju ścinki najczęściej zostają sprasowane w celu przygotowania wygodnych materiałów w formie klocków na opał. Niektóre modele kominków pozwalają jednak pójść o kilka kroków naprzód i spalać paliwa, takie jak na przykład ziarna różnych warzyw w tym kukurydzy, spalają też resztki po orzechach i odpadków po soi. Dodatkowo możemy w nich spalić resztki w postaci pestek oraz różne zboża i niektóre z wysuszonych kwiatów.

Elastyczność w tak szerokiej postaci pozwala każdemu użytkownikowi znaleźć swoje własne eko paliwo, które niewielkim kosztem ociepli jego dom i pozwoli zasilić gospodarkę domową. Kominki tego rodzaju są niezwykle przyjazne dla środowiska, a samego paliwa mogą zostać pozyskane z lokalnego lub wiejskiego źródła. Opał w tej postaci jest nie tylko tani, ale także wysokiej jakości oraz nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

piece na pellet drzewny

Piec na pellet – przyjazny dla otoczenia

Kominki na pellet drzewny mogą być instalowane z wielu różnych przyczyn. Niektórzy użytkownicy pragną po prostu zaoszczędzić nieco kosztów na wydatkach związanych z opałem. Nie jest to jednak najważniejszych powód, dla którego tak wiele osób zdecydowało się na wymianę piecyka. Pomimo tego, że każdy z posiadaczy kominka na pellet będzie w stanie docenić oszczędność związaną z ilością spalanego paliwa, prawdopodobnie jeszcze większym atutem okażą się same aspekty ekologiczne, które idą w parze z tanim profilem kominka na pellet drzewny. Pamiętajmy o tym, że wszelkie spalane w domach pellety i biopaliwa, którymi mogą być zasilane kominki, są całkowicie biodegradowalne oraz nie zaśmiecają atmosfery, którą oddychamy. Nie można tego samego powiedzieć o systemach ogrzewania, które działają za pośrednictwem spalanej ropy, gazu, czy też węgla. Spalanie paliwa pochodzenia biologicznego ma jeszcze jeden niezwykle ważny plus. Okazuje się, że takie spalanie nie zwiększa emisji dwutlenku węgla. Używanie kominków na pellet nie przyczynia się zatem do efektów cieplarnianych, tak jak ma to miejsce w przypadku wszelkich paliwa, które pochodzą z kopalni.

Niektórzy eksperci oszacowali, że gdybyśmy wyeliminowali kominki zasilane paliwami kopalnianymi i przeszli na spalanie biodegradowalnych materiałów w piecach na pellet wysokiej klasy, moglibyśmy wyeliminować ponad 70% dodatkowej emisji dwutlenku węgla, które powodujemy poprzez ocieplanie domów, szkół, czy też różnorodnych miejsc pracy. Zauważmy zatem, że kominki na pellet nie tylko będą wspaniałym rozwiązaniem umożliwiającym zaoszczędzenie pieniędzy na spalanym paliwie, ale także pozwalają nam poczynić krok w kierunku ekologii. Niektórzy zwracają szczególną uwagę na recykling odpadków i starają się segregować swoje śmieci, oddzielając materie organiczne, szkła, papiery, jak i plastiki. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że korzystając z kominków na pellet drzewny, również mogą przyczynić się do recyklingu w pośredni sposób.

Okazuje się, że pellety, które zasilają piece, bardzo często produkowane są ze ścinek lub innego rodzaju produktów ubocznych, które mogłyby pójść na zmarnowanie. Niektóre biologiczne pellety są wykonane za pomocą sprasowania kory drzewnej, trocin, niewielkich fragmentów drzewa, gałązek oraz odpadów z uprawy rolnej, a nawet makulatury. Oznacza to, że wykorzystywanie pelletu do ogrzania miejsca zamieszkania pozwala na czynny recykling. Materiały, które możemy bezpiecznie spalić w takim kominku, normalnie trafiłyby na wysypiska, gdzie musiałyby się rozkładać. Dodatkowo warto wspomnieć o samym aspekcie zakupu pelletu. Po pellet nie musimy daleko jechać lub w ogóle go szukać, ponieważ większość firm chętnie dostarczy zamówienie pod sam dom. W ten sposób każdy użytkownik pieca na pellet wspiera lokalną gospodarkę jego kraju, a niekiedy nawet swojego własnego miasta, w którym może zakupić gotowy pellet przeznaczony do zasilenia kominka.

piece i kominki na pellet

Zmniejsz rachunki za pomocą prostego w obsłudze kominka

Każda osoba, która używa pieca, powinna pamiętać, że jeżeli używa do ogrzewania gazu lub węgla, jej rachunki mogą w czasie okresu grzewczego być niezwykle niekorzystne. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z nieustanną inflacją i dewaluacją produktów. Oznacza to, że rachunki mogą z dnia na dzień stać się coraz droższe. Z drugiej strony koszt pelletu drzewnego z uwagi na to, że materiał i tak pochodzi ze źródeł recyklingu, zazwyczaj jest niezmienny. Okazuje się, że stabilna cena pelletu utrzymuje się już od ponad 10 lat i nie zanosi się na to, aby coś wpłynęło na jej zmianę. Większość ludzi zmieniających kominki na modele zasilane pelletem i biopaliwem może pozwolić sobie na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy za pośrednictwem instalacji tego rodzaju ogrzewania w miejscach domu, w których będą spędzali najwięcej czasu. Najczęstrzymi pomieszczeniami, w których warto rozmieścić kominek na pellet, będzie zatem salon lub sypialnia. Kominek utrzyma stały poziom ciepła w pomieszczeniu, a zaawansowane modele pozwolą na wyregulowanie temperatury za pośrednictwem termostatu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją nawet całe systemu ogrzewania centralnego dla domu zasilane na pellet. Niektóre z nich są samodzielnym modelem, inne zaś łączą się z klasycznym ogrzewaniem w domu i zwiększają jego funkcjonalność oraz zmniejszają zużycie energii za pośrednictwem spalania pelletu. Warto zaznaczyć, że kominek na pellet nawet w przypadku nowoczesnych modeli, jest niezwykle prostym w obsłudze narzędziem. Większość modeli została dziś wyposażone w automatyczne systemy, które tak naprawdę zwalniają posiadaczy kominka z wykonywania większości czynności. Jedynym zadaniem posiadacza nowoczesnego modelu kominka na pellet, będzie załadowanie paliwa do ślimaka, który w odpowiednim momencie będzie przesuwał opał do komory, aby kominek mógł utrzymać stałą temperaturę wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Cały system działa w taki sposób, aby materiał spalał się powoli i systematycznie. Zapewnia to efektywny sposób ogrzewania.

Podczas gdy będziesz musiał kupować i przechowywać worki z pelletem, nie będziesz musiał przechowywać dużych stosów posiekanego drewna, więc Twoje wymagania dotyczące przechowywania nie są tak wysokie, jak w przypadku kominków na drewno i nie wymaga rąbania! Pamiętaj, tylko aby przechowywać peletki w suchym miejscu i mieć dużo pod ręką, aby nie zabrakło opału w chłodną, zimową noc.

Na koniec warto też zaznaczyć, co sprawia, że producenci kominków na pellet docierają do coraz szerszego grona odbiorców. W jaki sposób pokonują konkurencję? Przede wszystkim chodzi o zaawansowaną technologię, o którą dbają producenci. Nowe kominki na pellet oferują dziś automatyczne panele sterowania oraz termostaty, które ułatwiają dopasowanie i utrzymanie temperatury zgodnie z preferencjami użytkownika.