Pellet drzewny coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewanie domów w wielu krajach europejskich, także w Polsce. Co więcej, zbliżające się, drastyczne podwyżki cen sprawiają, że coraz klienci coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań. Opał, który jest ekologiczny, czysty i tani – taki właśnie okazuje się pellet. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak produkuje się ten surowiec i dlaczego warto kupić piec na pellet.
Spis treści
Jak się produkuje pellet?
Produkcja pelletu jest jedną z najbardziej praktycznych sposobów na przetwarzanie i utylizację odpadów drzewnych. Wykorzystuje się do tego nieskomplikowana technologię oraz sprzęt, który z powodzeniem może być obsługiwany przez niewielu fachowców. Co szczególnie interesujące, cena i koszty produkcji pelletu są niewielkie.
Pellet jest paliwem, które ma bardzo dobry współczynnik spalania i pozwala uzyskać sporo ciepła. Jednak dla prawidłowego zrozumienia procesu produkcji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak sprzęt, na którym wytwarzany jest pellet, jakość zakupionego surowca oraz wielkość wybranego opakowania.
Surowce, z których uzyskuje się pellet
Podstawowy surowiec, z którego uzyskuje się opał jakim jest pellet, stanowi rozdrobnione drewno. Popularne pelleciarki wykorzystują materiał o grubości mniej więcej 1mm oraz długości 3-4 mm. Jednak w odróżnieniu od produkcji płyt wiórowych, pellet drzewny nie wymaga specjalnego, wcześniejszego przygotowania wiórów. W ładowanym do pelleciarki materiale mogą nawet znaleźć się niewielkie ilości czynników mineralnych albo metali. To sprawia, że proces produkcyjny nie należy do trudnych. Śladowe ilości domieszek nie mają żadnego negatywnego wpływu na piece na pellet.
Kotły na pellet zasilane są granulatem, który przybiera różne kolory, w zależności od rodzaju surowca użytego do produkcji. Najczęściej wyróżnia się:
- Pellet czarny, uzyskiwany z drewna mającego korę lub posiadającego oznaki zgnilizny z powodu nieprzestrzegania zasad technologii obróbki
- Pellet szary, produkowany z drewna bez kory (nieokorowanego). Mimo wszystko opał posiada wtrącenia z kory, chyba że wiór zostały bardzo rozdrobnione
- Pellet jasny. To granulat uzyskiwany z drewna wysokiej jakości, dodatkowo okorowanego. Jasny pellet uważa się za produkt wyższej klasy, lepiej oddaje ciepło oraz nie pozostawia tak wiele popiołu, jednocześnie mniej się krusząc. Razem z niewątpliwymi zaletami, cena granulatu jasnego jest wyższa niż pozostałych rodzajów.
Surowce a jakość sklejenia pelletu
Od surowców użytych w procesie produkcji zależy bardzo wiele. Mają wpływ nie tylko na kolor granulatu, ale również na jakość jego sklejenia. Jak to możliwe? Produkując pellet drzewny, spoiwem wykorzystywanym w trakcie jego prasowania jest naturalnie występująca w drewnie lignina. Każdy gatunek drewna ma inną zawartość ligniny, dlatego jakość sklejenia może się różnić. W skrócie – im więcej ligniny ma drewno, tym wyższą jakość ma uzyskany opał. O tym, jak bardzo różnią się między sobą poszczególne gatunki, dobrze świadczy poniższe zestawienie o procentowej zawartości ligniny w drewnie:
- Buk – 27,72%
- Brzoza – 19,10%
- Sosna – 27,05%
- Osika – 21,67%
- Świerk – 27,00%
- Jodła – 29,89%
Jak widać, drzewa iglaste wypadają w porównaniu z liściastymi jedynie nieco lepiej. To oznacza, że pellet drzewny wyprodukowany z takich rodzajów, jest bardziej podatny na formowanie w procesie prasowania. Wyższa jakość granulatu może mieć wpływ na wiele czynników, na przykład cenę produktu.
Pellet drzewny – opał, który ma stabilną cenę
W obecnych czasach nigdy nie możemy być pewni ceny produktów i usług. Podobnie nieustannie szybują w górę kwoty, jakie trzeba na giełdach zapłacić za konkretne surowce. Niektórzy mówią wręcz o rekordowych podwyżkach za opał, jakie czekają nas wszystkich w tym roku. Niezależnie od tego, jakim paliwem się posługujemy i jakie jest spalanie kotła, rachunki dla każdego z nas wzrosną. Co zrobić, żeby zaoszczędzić? Dobrym rozwiązaniem wydaje się kocioł na pellet.
Jeśli chodzi o pellet, to cena tego surowca jest jedną z najbardziej stabilnych, co sprawia, że ogrzewanie pelletem zaczyna naprawdę się opłacać. Rośnie zainteresowanie tym paliwem, ponieważ firmy energetyczne zapowiadają kolejne, bolesne podwyżki. Na przykład prezes URE Rafał Gawin w rozmowie z portalem Business Insider zauważył, że wzrostu cen nie da się uniknąć, zatwierdzono na przykład kolejną zmianę taryfy gazowej w spółce PGNiG OD – będzie to już trzecia podwyżka w ciągu zaledwie roku!
Wiele osób rozumie, że wzrost cen ogrzewania znacząco wpływa na uszczuplenie domowego budżetu. Dlatego piec na pellet staje się pożądanym rozwiązaniem, ponieważ granulowany opał jest jednym z najstabilniejszych na rynku. Jego cena nie zależy od windowanych na giełdach kosztów gazu lub baryłek ropy. Pellet drzewny produkowany jest z surowca, którego w Polsce nie brakuje. Okazuje się więc paliwem najbardziej przewidywalnym.
Pellet: cena, która wygrywa z gazem
Wielu specjalistów uważa, że pod względem spalania i cen, kotły na pellet już na starcie wygrywają z urządzeniami zasilanymi gazem. Nie ma wątpliwości, że cena, jaką płaci się za pellet, zestawiona z kosztem gazem jest korzystniejsza. Chociaż granulat również drożeje, wpisuje się to w ogólny, rynkowy trend wzrostu cen, nie jest jednak tak nieprzewidywalny, jak ogrzewanie paliwem gazowym. Nawet po korektach rynkowych cen i zapowiadanych podwyżkach, piec na pellet będzie się opłacał bardziej niż kocioł gazowy. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na pellet drzewny, możemy kupić go już latem – wtedy oszczędności będą jeszcze większe. Zestawiając ogólny koszt, jaki wydamy na opał z zimową ceną gazu, otrzymujemy całą odpowiedź na pytanie, jak skutecznie zaoszczędzić.
Dlaczego pellet drzewny nieco drożeje?
Sceptycy oznajmiają, że pellet drzewny, podobnie jak inne paliwa, drożeje. Rzeczywiście, obserwujemy taki powolny proces. Dlaczego ma on miejsce? Między innymi dlatego, że drewno, potrzebne w procesie produkcji granulatu staje się coraz trudniej dostępne i jest drogie. Może to być pokłosiem niedawnych obostrzeń i lockdownów oraz ogólnej sytuacji wychodzenia gospodarki z pandemii.
Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że koszt drewna z każdym rokiem będzie wyższy, a co za tym idzie – wzrośnie cena produktów wytwarzanych z tego surowca. Nie ma jednak wątpliwości, że pellet zachowuje się najbardziej stabilnie. W dłuższej perspektywie, nawet po planowanych podwyżkach, piec na pellet dalej będzie najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku.
Dlaczego warto wybrać pellet?
Pellet drzewny jest wykonanym z drewna paliwem, które naprawdę warto kupować. Nie tylko doskonale oddaje ciepło i kusi atrakcyjną ceną – to również rozwiązanie proekologiczne. Nic dziwnego, że pellet często nazywa się paliwem przyszłości – korzysta z niego coraz więcej rozwiniętych krajów. Sprzedaz-pellet.pl oferuje najlepszej jakości pellet z certyfikatem.
Kocioł na pellet – w zgodzie ze środowiskiem
Piec na pellet to rozwiązanie czyste i proekologiczne, zielone. Coraz częściej aktywiści i obrońcy środowiska postulują, aby za źródła oddające ciepło wykorzystywać biopaliwa. Pellet drzewny to biomasa. Stanowi on doskonałe źródło energii, alternatywne dla węgla i gazu ziemnego. Co więcej, w czasie produkcji pelletu nie trzeba wykorzystywać szkodliwych, chemicznych substancji, takich jak kleje. Cały proces jest przyjazny dla środowiska, a uzyskiwany jako efekt uboczny dwutlenek węgla może być przyswajany przez rośliny w czasie fotosyntezy.
Pellet drzewny to wysoka sprawność spalania
Pellet drzewny zachwyca wydajnością spalania, doskonale oddając ciepło. Granulat zawiera niewiele wilgoci. Regulacja dopływu powietrza pozwala na spalenie palety z biomasy przy uzyskanej wydajności blisko 80%. To oznacza, że opał 1 tony pelletu daje tyle ciepła, co 0,8 tony węgla, tak szkodliwego dla naszej planety.
Pellet to wygoda i bezpieczeństwo
Kolejnym czynnikiem, dla którego warto zdecydować się na kocioł na pellet, jest wygoda w transporcie i przechowywaniu samego granulatu. Łatwo można zapakować pellet drzewny, oszczędzając sporo miejsca i pieniędzy.
Wielu specjalistów zauważa, że kotły na pellet nie stanowią zagrożenia dla użytkowników. Opalanie tym paliwem jest wolne od chemikaliów i nie powoduje zatruć ani wycieków. Pellet drzewny z biomasy produkowany jest z naturalnych składników – drewna i słomy, dzięki czemu jest bardzo bezpieczny.
Istnieje wiele możliwości wykorzystania popiołu, powstałego po opalaniu pelletem. Bardzo popularne, a jednocześnie przyjazne środowisku, jest użycie popiołu jako nawozu dla roślin. Tego typu zachowania doskonale wpisują się w projekty zrównoważonego rozwoju.
Pellet drzewny paliwem dla osób świadomych
Kocioł na pellet najczęściej wybierają osoby świadome, czyli takie, którym leży na sercu dobro naszej planety i chcą ogrzewać dom ekologicznie. Tacy użytkownicy rozumieją, jak niebezpieczny dla środowiska jest węgiel i jak istotne znaczenie społeczne ma przejście na czystsze paliwa. Pellet to świetna alternatywa dla czystego drewna, ekogroszku lub gazu.
Kolejną świadomą grupą, instalującą piec na pellet są osoby, które pragną zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery i zredukować smog. Pellet jest paliwem przyszłości, które nie wpływa tak negatywnie na otaczający nas świat, jak inne źródła ogrzewania. Co więcej, pellet drzewny to sposób na wydajne i ekonomiczne ogrzanie domu.
Warto postawić na pellet
Nie ulega wątpliwości, że pellet drzewny można nazwać paliwem przyszłości. Również obecnie, w czasie gdy ceny surowców pną się do góry, kotły na pellet stanowią bezpieczne i stabilne rozwiązanie. Nawet po przewidywanych podwyżkach, pellet to opał, który naprawdę się opłaca. Warto postawić na pellet prosto od producenta. Sprzedaz-pellet.pl zaprasza do swojego sklepu. Kup pellet najwyższej jakości w dobrej cenie jeszcze dziś!