Opublikowano

Produkcja Pelletu – na czym polega?

Polski producent pelletu drzewnego

Produkcja Pelletu – na czym polega?

Przetwarzanie i obróbka drewna na najwyższym poziomie to istotna kwestia w XXI wieku. W dzisiejszych czasach kwestia ta ma bardzo duże znaczenie. Szczególnie jednak ważna jest sprawa utylizacji odpadów drzewnych. Jedną z nich jest z całą pewnością produkcja pelletu. Technologia wykorzystywana do tego jest niezwykle prosta, a do obsługi specjalistycznego sprzętu wymagana jest absolutnie minimalna liczba wykwalifikowanych osób. Co więcej, produkcja pelletu posiada dość niski koszt, zaś – z drugiej strony – bardzo wysoki zwrot z przedsięwzięcia.

Do produkcji pelletu można przetwarzać odpady o różnych rozmiarach. Warto jednak poznać technologię oraz cały proces, tak aby wiedzieć, jak działać skutecznie oraz co zrobić, aby uzyskać wysokiej jakości produkt.

Polski producent pelletu drzewnego

Surowce do produkcji pelletu – co należy o nich wiedzieć?

Przede wszystkim surowiec, z którego produkuje się pellet, jest rozdrobnione do grubości około jednego milimetra oraz długości rzędu trzech, czterech milimetrów drewno z różnych drzew. Produkcja pellletu nie wymaga ani specjalnie przygotowanych wiórów. Niezwykle jednak ważne jest to, aby surowiec nie posiadał jakichkolwiek domieszek mineralnych ani tym bardziej metali.

Istotne jest to, że surowiec do pelletu wpływa na kolor granulatu. Z drewna z korą oraz drzewa dotkniętego zgnilizną uzyskuje się czarne pellety. Z drewna, który nie ma kory można uzyskać pellet w kolorze szarym. Jeśli jednak zmniejszymy wielkości wiórów, wtrącenia z kory, które są często spotykane w tym wypadku, mogą być niewidoczne, a sam pellet zmieni odcień na bardziej ciemny. Jasne pellety są uzyskiwane z kolei z wysokiej jakości okorowanego drewna. Mają one właściwości związane z większym oddawaniem ciepła. Ponadto, mniej się kruszą oraz – co najważniejsze – są droższe w stosunku do pelletów szarych i czarnych.

Nie tylko kolor pelletu ma znaczenie. Od surowca drewna uzależniona jest także jakość jego sklejania. Wszystko dlatego, że istotną rolę w procesie prasowania pelletu spełnia zawarta w drzewie naturalna lignina. Jej zawartość jest zależna od gatunku drewna – im jest jej więcej, tym wyższą jakością charakteryzuje się pellet.

Ponadto, istotną rolę w procesie produkcji granulatu pełni także twardość drewna. Im bardziej jest ono twarde, tym większe jest zużycie zarówno narzędzi skrawających, matrycy, jak również i rolków peleciarki.

Surowiec a pellet – wpływ na uzyskany produkt

Wbrew pozorom, surowiec oraz jego właściwości ma ogromny wpływ na uzyskany pellet. Mowa tutaj nie tylko o jego lepkości czy jakości, ale i innych kwestiach, o których należy pamiętać i wspomnieć. Trociny bowiem mogą różnić się między sobą. Mogą też posiadać odmienne parametry, wilgotność, a także wielkość. Jest to kwestia szczególnie ważna w przypadku produkcji pelletu.

Gatunek drewna a lepkość pelletu

Powszechnie wiadomo, że pewnego rodzaju spoiwem w produkcji pelletu jest lignina z drewna. Im większa jej ilość, tym łatwiej jest uzyskać pellety z trocin najwyższej jakości. Im jest jej jednak mniej, tym otrzymujemy większą ilość odsiewów. To z kolei przekłada się na wyższe koszty energii elektrycznej oraz nieco mniejszą wydajność. Idąc więc tym śladem, warto poznać zawartość ligniny w poszczególnych rodzajach drzewa. Proporcje są następujące:

  • Buk – 27,72%,
  • Brzoza – 19,10%,
  • Sosna – 27,05%,
  • Osika – 21,67%,
  • Świerk – 27,00%,
  • Jodła – 29,89%.

W drzewach iglastych średnia zawartość ligniny waha się od dwudziestu sześciu procent do trzydziestu procent. W drzewach liściastych z kolei wartości te wynoszą od dziewiętnastu procent do dwudziestu ośmiu procent.

Pelet drzewny z warmii i mazur- kup od producenta

żródło: http://ant.poznan.pl/linie-do-peletu-do-1000.html

Twardość drewna a uzyskany pellet

Na pewno – w kwestii jakości i kwestii związanych z produkcją pelletu – istotną rolę pełni twardość drewna, która bezpośrednio wpływa na jakość uzyskanego pelletu. Im większą twardością charakteryzuje się drzewo, tym ciężej poddaje się przeróbce na wióry i trudniej jest je sprasować. Zwiększa się także zużycie energii elektrycznej, obciążenia oraz zużycie narzędzi, takich jak matryca, rolki czy noże. Najważniejsze gatunki drzew posiadają następujące twardości:

  • Sosna – 260 kG/cm2,
  • Buk – 555 kG/cm2,
  • Brzoza – 425 kG/cm2,
  • Świerk – 235 kG/cm2,
  • Jodła – 255 kG/cm2,
  • Osika – 240 kG/cm2.

Innymi słowy, jeden metr sześcienny pelletu wykonanego z trocin drewna o większej gęstości będzie charakteryzował się większym spalaniem oraz gęstością nasypową. Idąc więc tym porównaniem, buk jest w stanie wydzielić więcej ciepła w stosunku do jodły, a brzoza wytworzy więcej ciepła od osiki. Największą twardością – jak można zauważyć – posiada buk. Najmniejszą z kolei świerk.

Jak wygląda praca linii do produkcji pelletu?

Produkcja pelletu to prasowanie trocin. Odbywa się to za sprawą przetłoczenia przez matrycę drobnych trocin. Są one podawane na matrycę, a na kolejnych etapie – wciskane w otwory przez rolki, które się na niej przesuwają.

Proces produkcji pelletu – przygotowanie do pracy

Produkcja pelletu jest – wbrew wszelkim oczekiwaniom – bardzo zajmującym i ciekawym procesem. Pierwszym krokiem jest uruchomienie maszyny do produkcji pelletu. Wykonuje się to w określonej kolejności. Po pierwsze, matrycę posypuje się mieszanką oraz włącza główny silnik obrotu rolek. Wióry nie są wówczas podawane. Potem podaje się podstawową mieszankę, czyli taką, która zawiera zarówno olej, jak i trociny. Dzieje się tak, aby złagodzić uruchomienie oraz zatrzymanie peleciarki, a jednocześnie zwiększyć wydajność matrycy. Jeżeli bowiem prasa do pelletu zostanie zatrzymana w momencie, gdy podano na matrycę zwykłe wióra bez oleju, to zbite wióry mogą przywrzeć do ścianek matrycy. W takim wypadku niezbędne będzie użycie bardzo dużej siły, aby przy uruchomieniu przepchać je. Bardzo często jednak siła ta nie jest wystarczająca, a co za tym idzie – prasa zapycha się i zwiększa obciążenie, zużycie silnika i mechanizmów, które przenoszą prasę.

Kolejny krok to oczekiwanie na to, aż wyjdzie przetłoczony pellet. Pellet z olejem należy sprzątnąć albo też wyrzucić – zależnie od tego, czy mieszanka będzie ponownie używana. Po jego przetłoczeniu przez matrycę włączyć należy minimalne podawanie wiórów do prasy. W tym samym czasie podawanie wiórów z olejem zatrzymuje się, a wióry są usuwane do momentu, aż nie pojawi się pellet wolny od oleju.

Kiedy pojawi się czysty pellet, bez oleju, prędkość podawania trocin do prasy zwiększa się. Prasa z kolei zaczyna pracować z optymalną wydajnością.

Funkcja mieszanki – co należy o niej wiedzieć?

Mieszanka ma jedną, podstawową funkcję. Chodzi o to, aby złagodzić uruchomienie i zmniejszyć zużycie prasy. Zaleca się mieszanie trocin z czystym, napędowym olejem, który używa się do samochodów. W ten sposób istnieje możliwość zmniejszenia tarcia między mieszanką a ściankami szybko zużywającej się matrycy. Co więcej, niektórzy specjaliści proponują korzystanie z czystego oleju, który należy zmieszać z wiórami i tanim olejem do przekładni albo auta.

Blokowanie się prasy do produkcji granulatu

Osoby, które posiadają doświadczenie w produkcji pelletu, doskonale wiedzą, że prasa może się zablokować. Powody takich awarii są różne. Warto więc nie zrzucać całej winy na prasę. W takim wypadku należy zatrzymać cały system, a następnie przebić albo wywiercić otwory matrycy, które się zapchały.

Warto mieć jednocześnie na uwadze, że dochodzi często do sytuacji, kiedy peleciarka działa bez zarzutu, ale jednostka napędowa nagle zostaje mocno obciążona, a w efekcie wybija bezpieczniki. w takim wypadku peleciarka zapycha się trocinami. Operator w tym momencie musi wszystko wyczyścić, przygotować matrycę do ponownego uruchomienia i rozpocząć pracę od nowa. Niestety, jeśli po kilku godzinach problem się powtarza, wówczas problem może leżeć w kilku kwestiach. Po pierwsze, prasa nie będzie działać, jeśli jedna z rolek jest nieco bardziej luźna od innych albo unosi się. Po drugie, zdarza się, że dochodzi do zmniejszenia siły docisku rolek, a w konsekwencji – na matrycę zaczyna napływać większa warstwa trocin. Dziać się tak może przez niestabilne ciśnienie (jeśli zawór przepuszcza, a z rolek ucieka ciśnienie). Takiej nieprawidłowości czujnik może nie wykazać, dlatego należy mieć na uwadze taką możliwość.

W niektórych sytuacjach można również spotkać się z sytuacją sztucznej opcji awarii rolek i matrycy, to jest za sprawą przedostania się stałych ciał obcych, takich jak kamienie albo metal. Z ich powodu powstają ubytki i prasowanie w konkretnych odcinkach nie ma miejsca.

Od czego zależy jakość pelletu?

Jakość pelletu zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim od odpowiednio dobranych surowców oraz ich wilgotności. Granulaty z wiórów o większej wilgotności ma większą objętość od pelletu z wiórów o mniejszej albo średniej wilgotności przy tej samej masie. Istotny jest również skład frakcyjny. Im większe są wióry, tym większy jest problem z ich sprasowaniem. Oprócz tego, gotowy granulat o grubych wiórach może się rozpaść.

Na jakość produktu wpływa gatunek surowca. Lepszą opinią cieszą się drewna iglaste, mniejszą – drewna liściaste. Przyczyn należy też upatrywać w linii produkcyjnej. Ważne jest też zużycie matrycy oraz rolek. Jeśli są zbyt mocno zużyte, wówczas wióry nie są poddawane sprasowaniu. Maszyna tylko i wyłącznie podaje je na matrycę. Istotną rolę pełnią ponadto właściwie dopasowane odstępy pomiędzy matrycą a rolkami oraz średnica sprasowanego pelletu. Im jest ona mniejsza, tym jakość pelletu jest wyższa.

Zastosowanie pelletu

Pellet to w chwili obecnej jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów paliwa z gatunku odnawialnych w Europie. Posiada on bardzo szerokie zastosowanie. W głównej mierze można go spotkać między innymi w muzeach, pizzeriach, ciepłowniach, szkołach, piekarniach oraz – ogólnie mówiąc – w placówkach użyteczności publicznej. Doskonale wpisuje się również w kwestię ekologii.

To również świetne paliwo dla przemysłu, w tym dla hal produkcyjnych, elektrociepłowni czy hal przemysłowych. W domach prywatnych stosowany jest jako paliwo dla grillów automatycznych (w szczególności na rynku amerykańskim).