Opublikowano

Piec na pellet – bo czasem każdy musi się ogrzać!

Najlepsze piece na pellet w Polsce.

Piec na pellet – bo czasem każdy musi się ogrzać!

Każdy dom wymaga ogrzewania, szczególnie w okresie zimowym. Niestety koszty takiego ogrzewania bardzo często przekraczają nasz budżet. W związku z czym przed wyborem sposobu ogrzewania warto zastanowić się nad tym, który sprawdzi się u nas najlepiej, a przede wszystkim który będzie przy tym oszczędny. Czym powinniśmy zatem ogrzewać swój dom, aby płacić za to możliwie najmniej? Mogłoby się wydawać, że najlepiej ogrzewać dom piecem, przeznaczonym na tradycyjne paliwa, takie jak węgiel czy drewno. Jednak wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty.

Dobra cena pelletu drzewnego! Kup na sprzedaz-pellet.pl

Czy pellet drzewny jest dobrym paliwem?

Pellet drzewny stanowi zagęszczone paliwo o w pełni jednorodnych właściwościach fizycznych, odpowiednich do zastosowania w różnych skalach, zarówno w piecach, służących do ogrzewania domów, czy też nawet dużych hal przemysłowych. To granulat sporządzony z odpadów drzewnych. Z kolei kocioł na pellet jest niewielkim piecem, służącym do produkcji ciepła na powierzchni całego domu, który może stanowić doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych kotłów olejowych lub gazowych. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że właściwości paliwowe pelletu są różne od właściwości oleju opałowego czy gazu, konstrukcja takiego pieca musi być opatrzona głębokim zrozumieniem procesu spalania paliwa stałego, a także jego mieszania i reakcji przepływu gazu. Znaczne ograniczenie wysokości zainstalowanego pieca (do około 1 metra), czy też jego niewłaściwa budowa bądź sposób doprowadzenia do niego powietrza i odprowadzania ulatniającego się dymu może doprowadzić do zbyt intensywnej emisji CO bądź bardzo niskiej wydajności energetycznej. Praktyka wskazuje, że bardzo dużą rolę odgrywa tutaj jak największe zminimalizowanie nieużywanej przestrzeni pieca i zwiększanie mieszania gazowego celem zmniejszania emisji czadu przy równoczesnym utrzymaniu odpowiednich temperatur dla jak najbardziej optymalnego i szybkiego procesu utleniania.

Piece na pellet z podajnikiem

Sposób działania kotłów na pellet

Cały proces spalania pelletu w nowoczesnych piecach jest już w pełni automatyczny. Jego użytkownik musi jedynie ustalić za pomocą umieszczonego w obudowie sterownika optymalną temperaturę i co pewien czas uzupełnić paliwo w zasobniku. Resztę zapewnia elektronika. Pellet z zasobnika – w niewielkim ułamku– trafia na ruszt, gdzie rozpala się go przy użyciu zapalarki (wentylator podtrzymuje płomień).

Paliwo podaje się ciągle aż do momentu, w którym zostanie osiągnięta właściwa temperatura wody w obiegu. Wówczas następuje wyłączenie palnika. Do ponownego rozruchu dochodzi dopiero wtedy, gdy trzeba znowu podgrzać wodę w obiegu.

Sygnał do tego, aby ponownie uruchomić palnik daje elektronika, która steruje całym procesem. Jak się okazuje palnik posiada dodatkowe fotokomórki, które w momencie gdy dochodzi do pojawienia się płomienia wpływa na stopniowe podawanie pelletu do pieca. Wszystko przebiega w sposób ciągły i nie ma konieczności ingerowania w jego przebieg.

Jakie są plusy i minusy stosowania kotłów na pellet?

Zalety kotłów pelletowych

Główną zaletą stosowania pieców na pellet jest to, że paliwo, jakim jest pellet nie pozostawia po sobie zabrudzeń. W związku z tym w kotłowni nie ma sadzy, brudu, a ilość pozostałości po spalaniu jest bardzo niewielka i nie ma żadnych trudności z jego usuwaniem i ponownym wykorzystywaniem, choćby do użyźniania gleby pod rośliny. Pellety, które występują w wygodnej formie granulek, nie zajmują także dużej ilości miejsca w pomieszczeniu.

Kolejną kwestią jest to, że kotły na pellet są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, które są sprzedawane przez renomowanych i cenionych na rynku producentów, dzięki czemu są one niezmiernie proste w obsłudze, gdyż zdecydowaną większość czynności tego rodzaju piec wykonuje w trybie automatycznym.

Zasobnik kotła na pellet jest na tyle duży, że zmieści się w nim paliwo, zapewniające nieprzerwaną pracę pieca przez kilka dni, a maksymalnie nawet tydzień. Palnik pieca jest wyposażony w automatyczną zapalarkę, która sprawia, że kocioł może się sam wyłączyć (w momencie kiedy temperatura w domu osiągnie taką wartość, którą sobie założyliśmy), aby następnie ponownie samoczynnie się rozpalić, jeżeli dom zacznie się znów ochładzać.

Niesamowicie oddziałuje to na ograniczenie ilości zużytego paliwa, zwłaszcza latem, kiedy kocioł wykorzystywany jest też do podgrzewania samej wody. Gdy nastąpi jej zagrzanie w zbiorniku kocioł od razu się wyłącza.

Wady kotłów na pellet

Praktycznie każdy system, służący ogrzewaniu domu posiada nie tylko zalety, ale również wady. Jeśli chodzi o piece na pellet ich główną wadą jest wysoki koszt zakupu takiego urządzenia. Nowoczesny, w pełni zautomatyzowany kocioł o mocy 10kW to wydatek powyżej 7.500 zł brutto. Ceny urządzeń wyższej klasy niekiedy kosztują 10 tysięcy złotych i więcej. Wszystko to przy założeniu, że piec pracuje w domu o odpowiedniej termoizolacji, mający powierzchnię od 120 do 160 m2. Właściciele starych, kilkudziesięcio-letnich domów muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami, związanymi z poprowadzeniem nowej instalacji, która będzie właściwie współpracować z kołtami do spalania pelletu. W takim wypadku nie wystarczy jedynie kupić urządzenie z całym oprzyrządowaniem, a koszty znacząco rosną.

Worek z pelletem drzewnym

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Eksploatacja kotłowni na pellety i koszty, które się z tym wiążą są uzależnione szczególnie od ceny samego pelletu. Jak się okazuje naprawdę dobrej jakości pellety można zakupić mniej więcej za 570 zł za tonę luzem  lub takie, które są pakowane w worki w cenie 620 zł za tonę. Średnio ogrzanie domu domu i przygotowanie ciepłej wody (w trakcie całego roku) wymaga zużycia około 7 ton paliwa, co po przeliczeniu daje łączną sumę w wysokości 4500 zł (nie wliczając w to kosztów transportu paliwa opałowego). Dodatkowo należy do tego jeszcze doliczyć przegląd kotła, a więc wydatek rzędu 300-500 zł wraz z kosztem wymiany części zamiennych (szczególnie szybko zużywa się elektryczna zapalarka, która kosztuje około 100 zł). W trakcie używania kotłów na paliwa stałe trzeba mieć na uwadze także konieczność czyszczenia przewodów spalinowych, co zgodnie z obowiązującymi przepisami należy wykonywać aż cztery razy do roku. W zależności od tego, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku, w którym mieszkamy ogrzewanie go przy pomocy pelletu będzie odpowiednio tańsze lub droższe.

Jaki pellet i jaki piec na pellet wybrać?

Pośród szeregu różnego rodzaju właściwości jakościowych pelletu można wskazać między innymi kwestie takie, jak wielkość pellet, ich gęstość, wytrzymałość, wartość opałowa, dopuszczalna zawartość pyłu, dopuszczalna ilość popiołu i wody oraz innych wybranych pierwiastków.  Normy jakościowe, które dotyczą pelletu także dokładnie określają rodzaj dopuszczalnych substancji i możliwość stosowania w nich domieszek. Wszelkie mierzalne czynniki znacząco determinują jakość kupowanego przez nas pelletu.

Normy ustalono właśnie w celu odróżniania pelletu naprawdę dobrej jakości od tego, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Odpowiednie standardy sprawiają, że każdy wśród produktów na rynku może znaleźć taki, który będzie dla niego odpowiedni.  Biomasa znajduje się w sprzedaży na europejskim rynku już od dawna, jednak dopiero w 2011 roku wprowadzono w życie pewne istotne uwarunkowania jakościowe. Właśnie wówczas nastąpiło wydanie certyfikatu EN14961, który ma swój polski odpowiednik w postaci normy PN-EN 14961. Seria tych norm mieści aż 6 różnych dokumentów, które są dodatkowo oznaczone cyframi od 1 do 6. 1 norma opisuje ogólny sposób klasyfikowania biomasy, 2 przedstawia najważniejsze parametry jakościowe pelletu, w 3 opisane są brykiety drzewne w zastosowaniach nieprzemysłowych, 4 określa zrębki drzewne w zastosowaniach nieprzemysłowych, w 5 opisuje się drewno opałowe w zastosowaniach nieprzemysłowych, natomiast w 6 ujęto palety niedrzewne w zastosowaniach nieprzemysłowych.

Produkty wyższej jakości, klasy Premium są opisane w kategorii EN Plus. Została ona opracowana przez stowarzyszenie w Niemczech – Pellet Industry Association, w którym określono tylko i wyłącznie normy, dotyczące pelletu drzewnego.  Co więcej Centrum Badań BIOMASY wprowadziło specjalną klasę certyfikatu, który charakteryzuje się nie tylko doskonałej jakości produktami, ale także kryteriami na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw pelletu drzewnego. Pellety, która oznacza się przy pomocy tej normy stanowią pellety Premium, które niekiedy potocznie określa się mianem „pelletu dla wymagających”.

 

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego kotła do spalania pelletu, niezmiernie istotne jest właściwe dostosowanie mocy danego kotła do powierzchni całego domu, który będziemy przy jego udziale ogrzewać. Należy ją obliczyć już na etapie projektu domu. Przede wszystkim, jeśli kwestia ta dotyczy nowych nieruchomości. Bardzo często nie ma potrzeby zakupu kotła o wyższej mocy grzewczej. W zdecydowanej większości kocioł pracuje z nominalną mocą, która jest zdecydowanie mniejsza, niż ta, którą może maksymalnie osiągnąć. Jedynie takie warunki sprawią, że piec będzie mógł osiągnąć możliwie jak najwyższą sprawność energetyczną. Wówczas dostarczane do niego paliwo będzie oddawało jak najbardziej optymalną ilość energii cieplnej. Dodatkowo warto wspomnieć także o tym, że najlepsze piece na pellet są bardzo proste w codziennej obsłudze. Z pewnością wybór odpowiedniego urządzenia i sposobu ogrzewania naszego domu nie należy do łatwych. Jednakże, jeśli właśnie stoimy przed takim wyborem powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że pellet stanowi naprawdę dobre, stosunkowo niedrogie, a przede wszystkim wydajne i niebrudzące paliwo stałe. U nas kupisz najwyższej jakości pellet, więc jeśli już zdecydowałeś nie zwlekaj, zaopatrz się w odpowiedni do Twojego domu, odpowiadający wszystkim Twoim potrzebom kocioł na pellet, do tego kup najlepszy pellet drzewny i przekonaj się, że nie mogłeś dokonać lepszego wyboru. Zapraszamy do przeglądania naszej oferty i zakupów! Niech w Twoim domu nareszcie zapanuje odpowiedni klimat.