Opublikowano

Co to jest pellet drzewny?

Co to jest ten pellet drzewny? Kup bio paliwo od producenta- sprzedaz-pellet.pl

W obliczu obecnego poziomu zanieczyszczeń obecnych w środowisku naturalnym sporo osób poszukuje alternatywnych źródeł energii dla węgla opałowego czy też drewna. Jest nim pellet. Co to jest? Jakie właściwości posiada piec na pellet? Wady, jak i zalety tegoż urządzenia to zagadnienie, które zostanie rozwinięte w tymże artykule. Zatem zapraszamy do dalszej lektury.

Kupuj pellet drzewny od producenta, certyfikaty, niska cena!

Czym jest dokładnie pellet drzewny?

Pellet drzewny to jeden spośród wielu rodzajów paliwa mającego za zadanie ogrzewać budynki, oczywiście nie tylko te mieszkalne. Występuje on w postaci granulatu mającego średnicę od 6 do 8 mm i długość w przedziale od 2 do 3 cm.

Zdecydowanie najczęściej spotykanym, jak i wybieranym w naszym kraju typem pelletu jest pellet drzewny. Wykazuje on najwyższą energetyczną wartość. Do jego wyprodukowania można stosować nie tylko trociny otrzymywane z drzew liściastych, ale i też iglastych. Pellety wykonywane z drzew iglastych są stosunkowo najbardziej popularne, biorąc pod uwagę ich najlepsze parametry.

Pellet uznawany jest za biomasę. A czym tak w ogóle ona jest? Według definicji zaproponowanej przez Unię Europejską, biomasa stanowi frakcje produktów, pozostałości i odpady leśnictwa, przemysłu rolnego, jak i innych, które w łatwy sposób mogą ulega rozkładowi. Co bardzo ciekawe, do biomasy zalicza się również frakcje przemysłowych i miejskich odpadów.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie można wyróżnić pellet do użytku w gospodarstwach domowych i pellet przemysłowy. Ten drugi rodzaj jest zdecydowanie większy, niemniej jego wartość energetyczna jest dużo niższa. Celem ogrzewania budynków mieszkalnych najczęściej wykorzystywany jest pellet drzewny. Do ogrzewania budynków użyteczności publicznej i użytku przemysłowego używane są inne typy pellety, jak chociażby taki, który produkuje się ze słomy.

Warto tutaj dodać, iż pellet podlegać będzie wielu różnym normom i musi przy tym spełniać rygorystyczne wymagania. Na rynku europejskim wyznacznik jakości stanowi certyfikat DIN PLUS utworzony przez DIN CERTO. W tejże normie można wyróżnić dwie różne klasy pelletu – EN plus A1, jak i EN Plus A2. Jak można się łatwo domyślić, lepsze parametry będzie mieć klasa EN plus A1, zatem jeżeli zastanawiamy się, jaki rodzaj pelletu drzewnego wybrać, warto skłonić się ku drugiej opcji.

Pomimo tego, iż wybranie na samym początku pellletu z tak zwanej wyższej półki może się wydawać nam nieco nieekonomiczne, to jednakże warto się na niego zdecydować. Niesprawdzone, tanie pellety mogą być przyczyną szkód w strukturze naszego pieca, na przykład zapchania jego podajnika, ale dają również mniejsze ilości ciepła i energii, jak i zostawiają większe ilości popiołu. Dlatego zawsze trzeba dokładnie przemyśleć kwestię, jaki pellet wybrać. Oczywiście istotna ze względów ekonomicznych będzie również jego cena.

Pellet to rodzaj bio paliwa używanego w roli materiału opałowego. Tylko jeżeli wybierzemy sprawdzony towar, mamy pewność, iż naprawdę wybraliśmy w pełni bezpieczny produkt. Podczas dokonywania zakupu, szukajmy pelletu mającego certyfikat DIN PLUS.

Co to jest ten pellet drzewny? Kup bio paliwo od producenta- sprzedaz-pellet.pl

Pellet produkcja

Z czego robi się pellet? Granulat pelletowy powstaje na wskutek sprasowania odpadów roślinnych pod wysokim ciśnieniem. Są to zwykle drzewne trociny, słoma (rozdrobniona we właściwy sposób), rozdrobniona masa z energetycznych roślin, siano, otręby zbóż. Ogrzewanie budynków mieszkalnych odbywa się najczęściej z użyciem pelletu drzewnego.

Z czego robi się pellet drzewny? Otóż celem jego wyprodukowania wykorzystywane są odpadki pochodzące z zakładów drzewnych, tartaków, czy też stolarni – na przykład trociny, zrębki czy wióry. Warto podkreślić, iż celem wytworzenia takiego typu biomasy nie są wykorzystywane całe drzew, zaś tylko elementy, które pozostały po wyprodukowaniu drzewnych elementów różnego rodzaju. Nie mogą one jednakże zawierać żadnego typu zanieczyszczeń – ani mineralnych, ani chemicznych. Na produkcję 1 tony pelletu zużywane jest około 5m3 trocin.

A jak właściwie powstaje pellet?

Produkcja tegoż materiału opałowego nie jest zbytnio skomplikowana i możemy ją podzielić na kilka etapów.
1. Transport, jak i wstępne rozdrobnienie surowca
Ten etap jest swego rodzaju przygotowaniem do kolejnych produkcyjnych działań. Na początku należy przetransportować materiał do miejsca obrabiania. Istotne jest tutaj uważne przeprowadzenie tegoż procesu, gdyż surowiec nie może ulec zanieczyszczeniu. Wyłącznie czysty pellet będzie spełniał jakościowe normy.

Później materiał jest pobieżnie rozdrabniany, przez co przygotowuje się go do następnych działań.

2. Proces suszenia surowca
Kolejnym etapem wytwarzania pelletu będzie suszenie surowca. Istotne jest, aby przeprowadzane ono było w niskiej temperaturze, która nie przekracza 90 stopni Celsjusza, tak aby nie doprowadzono do nadpalenia materiału. Na czym dokładnie polega suszenie? Otóż to przede wszystkim podgrzewanie surowca drzewnego, co powoduje, iż woda po prostu odparowuje. Wilgotność w przypadku wysokiej klasy pelletu wynosi zaledwie 10 procent – to on wykazuje największą kaloryczność.

3. Kolejne rozdrabnianie
Na tymże etapie wykonywane jest bardzo dokładne rozdrobnienie materiału. Ma to na celu przede wszystkim uzyskanie drobnej frakcji, a robi się to przy pomocy właściwych sit. Na wskutek rozdrabniania uzyskiwane są około 3 mm wiórki.

4. Prasowanie surowca
Tenże etap polega na prasowaniu (tłoczeniu) rozdrobnionego wcześniej surowca przez specjalistyczną matrycę mającą otwory o średnicy 3-8 mm.

5. Schładzanie i pakowanie
Uzyskany granulat musi być odpowiednio schłodzony w specjalnie przeznaczonej do tego celu chłodnicy. Następnie pakuje się go we właściwe worki, zwykle 15 litrowe. Tak przygotowany, na przykład pellet sosnowy pellet jest już gotowy do użytku i sprzedaży.

Piec na pellet – jakie ma wady i zalety?

Już wiemy, czym jest pellet i w jaki sposób powstaje. Teraz przyszedł czas na przestawienie jego wad i zalet, które wynikają nie tylko z użytkowania tegoż materiału opałowego, ale zależne są również od pieca na pellet.

Zalety pelletu drzewnego

Po pierwsze, pellet zaliczany jest do paliw ekologicznych, o czym już wyżej wspomniano. To istotne w przypadku coraz większych ilości zanieczyszczeń środowiska innymi bardzo popularnymi typami opału, jak na przykład węglem. Ponadto, w czasie spalania pelletu nie dochodzi do powstawania szkodliwych substancji smolnych, które odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza.

Drugą zaletą będzie to, iż celem wyprodukowania pelletu zużywane są tylko pozostałości po obróbce drewna, albo odpady leśne, których nie wykorzystuje się a innym celu i tylko zalegają w lesie. Nie są wycinane w takim celu drzewa.

Kolejną zaletę stanowić będzie łatwość transportowania i przechowywania pelletu. Jest on na ogół przechowywany w 15 litrowych workach, dlatego łatwo się go przewozi. Zajmuje on także mało miejsca w porównaniu z węglem, czy też drewnem opałowym.

To jednakże nie wszystkie jego zalety. Wartość opałowa tegoż materiału waha się w przedziale od 4,6 kWh/kg i 16 do 20 MJ/kg. Co to oznacza? Dla nas oznacza to po prostu efektywność, a co za tym idzie spore oszczędności. Trudny będzie znaleźć inny to tak wydajnego opału, jak pellet. Kaloryczność dwóch kilogramów tegoż materiału będzie odpowiadała przykładowo jednemu litrów opałowego oleju. A przypadku obecnych cen, daje to nam około 45 procent oszczędności.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie, a mianowicie o wygodzie związanej z użytkowaniem kotła na pellet. Nierzadko są to w pełni automatyczne urządzenia, które możemy obsługiwać z użyciem kilku przycisków. Same zaczynają, jak i kończą grzewczy cykl, a do kotłowni można zaglądać sporadycznie.

Wady pelletu

Pomimo tego, iż palenie pelletem ma sporo zalet nie oznacza to wcale, iż nie ma żadnych wad. Jednym spośród najważniejszych minusów będzie tutaj cen pieca opalanego na pellet. Koszty jego kupienia mogą się wahać pomiędzy kilkoma, a kilkunastoma tysiącami złotych, w zależności od funkcji posiadanych przez dane urządzenie.

Kolejna wada to konieczność przechowywania pelletu we właściwych my warunkach. Musimy go trzymać z dala od wilgoci i dopilnować, aby worki pozostały szczelnie zamknięte. Nazbyt dużo wilgoci może wpływać w negatywny sposób na efektywność dotyczącą spalania.

Jeśli porównamy pellet z innego typu opałowymi materiałami, może on dawać zdecydowanie mniej energii, dlatego też w budynku będzie chłodniej. Niestety prawdopodobne jest, iż a zimniejsze dni pellet nie będzie wystarczający celem ogrzania pomieszczeń i trzeba będzie użyć dodatkowo innego typu opału.

Kup pellet drzewny najwyższej jakości w sklepie online

Pellet czy ekogroszek? Co wybrać najlepiej celem ogrzewania domu?

Jeśli budujemy dom i zastanawiamy się, jak będziemy go ogrzewać, na pewno chcemy zapoznać się z różnymi typami paliw. Teraz przyszedł czas na pytanie – co będzie lepsze? Ekogroszek czy pellet? Warto zapoznać się z tymże porównaniem, aby podjąć odpowiednią decyzję.

Pellet kaloryczność vs ekogroszek – kaloryczność

W powyższym tekście dowiedzieliśmy się, czym odznacza się pellet. Wartość opałowa tegoż materiału wynosić będzie od 4,6-5 kWh/kg do 16-20 MJ/kg. Ekogroszek w tymże zestawieniu wypada nieco lepiej – jego kaloryczność to przedział pomiędzy 22 a 24 MJ/kg.

Ekologiczność wybranego paliwa biopaliwa

Jeśli chodzi o ekologiczność, lepszym paliwem będzie pellet. Wyprodukowanie, jak i zużycie tegoż paliwa jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Celem powstania pelletu używane są naturalne odpadki roślinne, zaś w czasie spalania nie uwalniają się do atmosfery substancje szkodliwe. Ekogroszek zaś nie zalicza się do zdrowych paliw. W czasie jego spalania do atmosfery uwalniania jest spora ilość CO2, a przy tym również popiołów i siarki. Jest to bardzo szkodliwe dla naszych dróg oddechowych.

Komfort użytkowania i czystość bio paliwa

Pellet zaliczany jest do opałów wyjątkowo czystych. Pakuje się go na ogół w 15 – kilogramowe, szczelnie zamykane worki, które nie zabrudzą nam kotłowni. Ponadto wnosi on do domu przepiękny zapach drewna, bez uwagi na to, jak długo go przechowujemy. Obecnie na.rynku dostępnych jest wiele pieców, które możemy obsługiwać z użyciem wyłącznie kilku przycisków – same dokładają pellet, rozpalają, jak i gaszą ogień w zależności od potrzeb użytkowników. Pieca nie musimy często czyścić, gdyż pellet pozostawia niewielkie ilości popiołu.

Inaczej wygląda to w wypadku ekogroszku. Jego stosowanie będzie wymagało większego nakładu pracy. Często musimy dokładać do pieca następne porcje opału, a przy tym możemy się w łatwy sposób pobrudzić. Ponadto, pomieszczenia, w których składuje się ekogroszek, pokryte są węglowym, czarnym pyłem, który po prostu trudno usunąć.

Podsumowanie

Pellet drzewny stanowi obecnie jeden spośród najbardziej popularnych typów paliwa. Jest nierzadko wybierany z uwagi na to, iż nie zagraża on środowisku naturalnemu, jak i jest łatwy w użytkowaniu. Ma jednakże również i pewne wady – chodzi o przechowywanie  i jest nieznacznie droższy, aniżeli innego rodzaju opał. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.