Opublikowano

Kolor a jakość pellet

Sklep z pelletem online- najwyższa jakość

Pellet drzewny jest doskonałym paliwem, znajdującym coraz szersze zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych i rolnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Wykorzystywany jest głównie jako opał do pieców, jednak coraz częściej stosuje się go także jako paliwo do dedykowanych kominków oraz jako ściółki dla zwierząt (dzięki dobremu pochłanianiu wilgoci).
Pellet jest przede wszystkim produktem ekologicznym, tanim i pozyskiwanym z surowca odnawialnego, jakim jest drewno.
Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiedniego paliwa, łatwo zauważyć, że występuje on w różnych wersjach kolorystycznych. Czy ów kolor przekłada się na jego jakość? Czym należy kierować się przy wyborze, by spełniał swoje zadanie, był wydajny i jednocześnie nie doprowadził do uszkodzenia kotła? Czy zawsze wyższa cena pelletu oznacza wyższą jakość, i jak dokonać dobrego wyboru w sklepie z pelletem online?

Kolor a jakość pelletu, kup w internecie!

Kolory pelletu

Przyczyny występowania różnych wersji kolorystycznych pelletu
Na rynku dostępny jest zarówno jasny, jak i ciemniejszy pellet. Opinie części klientów sugerują, że chcąc mieć opał dobrej jakości, należy wybrać ten pierwszy. Jednak za kolor odpowiada przede wszystkim rodzaj drewna użytego do jego produkcji. Za jasny odcień pelletu drzewnego odpowiada wykorzystanie trocin brzozowych oraz pochodzących z drzew iglastych: sosnowych i świerkowych. Z kolei ciemniejszy kolor paliwa najczęściej oznacza wyprodukowanie go z trocin kasztanowca, orzechu, dębu, jak również wiśni lub drzewa egzotycznego, na przykład palmowego. Oznacza to, że nie można jednoznacznie założyć, że im jaśniejszy pellet, tym lepszy. Zarówno pellet jasny, jak i ciemny będą miały te same cechy i parametry – różnią się wyłącznie wykonaniem z innych gatunków drewna.
Ciemniejszy odcień pelletu może także wynikać z wcześniejszego suszenia surowca w specjalnych piecach bębnowych, co jednak nie powoduje pogorszenia jego właściwości.
Fakt ten znajduje potwierdzenie w normach, jakie dobry pellet musi spełniać – w żadnej z nich nie ma wzmianki na temat barwy gotowego produktu.

To wszystko oznacza, że niezależnie od tego, czy klient zdecyduje się na pellet jaśniejszy bądź ciemniejszy, powinien otrzymać produkt tej samej, wysokiej jakości.
Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że kaloryczność pelletu jest wyższa w przypadku produktu z drzew liściastych (z których powstaje jego ciemny rodzaj), a najlepszej jakości paliwo uzyskuje się wykorzystując drewno okorowane, dające często (choć nie zawsze) jaśniejsze wióry – w korze często znajdują się drobinki piasku, będącego źródłem zanieczyszczeń w gotowym produkcie.

Niejednolity odcień pelletu drzewnego – sygnał ostrzegawczy

Całkowicie normalnym zjawiskiem, który pojawia się wskutek procesu produkcyjnego jest ciemniejsze zabarwienie zewnętrznej powierzchni paliwa, wynikające z jego opalania. Jednak to niejednolity odcień pelletu, z drobinkami innego koloru, jest czynnikiem, który powinien wzbudzić podejrzenia co do jego jakości.
Jak wspomniano wcześniej, różne partie pelletu mogą mieć różne kolory w zależności od użytego drewna, jednak produkt w ramach jednej partii powinien być jednolity. Z kolei występowanie w niej pojedynczych trocin różniących się barwą od drewna może świadczyć o niskiej jakości produktu. Najczęściej związane jest ono z obecnością resztek farb, laminatów, impregnatów do drewna oraz tworzyw sztucznych. Z tego powodu należy być szczególnie wyczulonym na obecne w pellecie drobinki i przebarwienia o różnych kolorach.

Dobra cena pelletu drzewnego! Kup na sprzedaz-pellet.pl

Wybór pelletu

Wybór pelletu a certyfikaty

Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu paliwa najwyższej jakości, jest posiadanie przezeń odpowiednich certyfikatów. Pozwoli to uniknąć zakupu gorszego pelletu a co za tym idzie – wzrostu kosztów ogrzewania spowodowanego nadmiernym zużyciem paliwa o niskiej wydajności. Pellet złej jakości stwarza również większe ryzyko awarii i uszkodzenia kotła spowodowanych na przykład obecnością piasku czy plastiku.

Z tego powodu należy zwrócić uwagę na obecność certyfikatu DIN Plus, przyznawanego przez Europejski Komitet Standaryzacji. Każdy producent pelletu certyfikowanego musi przejść raz do roku audyt kontrolny, jednak niezapowiedziane kontrole mogą być przeprowadzone przed jednostkę certyfikującą w dowolnym momencie; aktualny certyfikat świadczy o pomyślnym jego przejściu oraz stanowi oficjalne potwierdzenie norm spełnianych przez dane paliwo. Posiadający ten certyfikat producent musi regularnie kontrolować parametry pelletu, szczególnie wilgotności, gęstości, ścieralności i zawartości wypełniaczy.
Innym certyfikatem przyznawanym pelletom drzewnym najlepszej jakości jest europejskie odznaczenie EN Plus A1, świadczące o spełnianiu normy PN-EN 14961:2011, określającej wymagania dla różnego rodzaju biopaliw, w tym pelletu.
Ekologiczne produkty drewniane będą także posiadały certyfikat FSC Chain of Custody (Certyfikaty kontroli i pochodzenia produktu FSC). Świadczy on o nadzorowaniu przez producenta źródła pochodzenia wykorzystywanego drewna, jak również że zostało ono pozyskane wyłącznie z dobrze zarządzanych lasów.

Warto pamiętać, że na certyfikacie zawsze będzie się znajdowało oznaczenie danego producenta, dzięki któremu można sprawdzić jego autentyczność.

Pellet wysokiej jakości – jak go rozpoznać?

Podstawowymi cechami wyróżniającymi dobry pellet jest:
– znikoma ilość popiołu, na poziomie nie większym niż 0,3% – 0,7%. Oznacza to, że spalenie jednej tony pelletu wytworzy jedynie 3-7 kg popiołu;
ciężar właściwy około 0,65kg/l (standardowo w granicach 0,60 kg/l – 0,70 kg/l);
– zawartość wody poniżej 12% – sprzedaz-pellet.pl stosuje tutaj jeszcze bardziej wyśrubowaną normę na poziomie 10%;
– paliwo powinno mieć naturalną drzewną woń, a podczas spalania wydzielać przyjemny zapach palonego drewna;
kolor pelletu musi być zbliżony do drewna danego gatunku; powinno być to czyste, rozdrobnione drewno;
– niska zawartość pyłu – pellet nie powinien być zbyt kruchy ani łamliwy;
– gładka powierzchnia i jednolita wielkość kawałków;
– ponadto pellet dobrej jakości powinien tonąć w wodzie; jednocześnie granulki po zanurzeniu nie powinny się rozpadać.

Najlepszym potwierdzeniem dobrej jakości produktu jest posiadanie przez producenta pelletu opisanych wcześniej certyfikatów; daje to pewność, że paliwo spełnia odpowiednie normy jakościowe i jest produktem ekologicznym, podlegającym regularnej kontroli oraz badaniom sprawdzającym:
– rodzaj surowca wykorzystanego do produkcji pelletu;
– ilość ewentualnych domieszek;
– średnicę, gęstość, ścieralność, wartość opałową i wilgotność pelletu, jak również zawartość popiołu oraz pierwiastków takich jak azot, siarka i chlor.

Wspomniane normy i certyfikaty mają na celu zabezpieczenie konsumentów przed zakupem paliwa zanieczyszczonego farbami, piaskiem czy plastikiem, jak również produkowanego z niedozwolonych surowców. Oprócz aspektów zdrowotnych i ekologicznych pozwala to na uniknięcie wystąpienia potencjalnych problemów z kotłem oraz ponoszenia kosztów napraw i serwisowania.

Jednak nawet certyfikowany pellet należy dokładnie obejrzeć. Również ten, który jest dystrybuowany w szczelnie zamkniętych workach, mógł być po prostu źle przechowywany, co wpływa na spadek jego wartości. Oprócz nienaturalnej barwy szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na łamliwość (dobry pellet będzie zdecydowanie twardy), a co za tym idzie – obecność pyłu. Oprócz ryzyka wdychania i szkodliwego wpływu na zdrowie osoby, która obsługuje zasobnik, pył taki może ulec niekontrolowanemu spaleniu. Ponadto dla dobrze sprasowanego pelletu o wiele łatwiej dobiera się parametry pracy kotła.
Po pewnym czasie użytkownik sam, po wydawanym przy przesypywaniu produktu dźwięku, będzie mógł stwierdzić, czy ma do czynienia z wyrobem dobrej jakości – jest on bardzo charakterystyczny, możliwy do określenia jako metaliczny, podobny do wydawanego przez kawałki litego drewna.

Pellet drzewny - kup online w sklepie sprzedaz-pellet.pl

Koszt pelletu

Pellet drzewny jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań wśród paliw. Wydajny i tani, jest do tego rozwiązaniem przyjaznym środowisku – produkuje się go z odpadów powstałych podczas obróbki drewna. To wszystko sprawia, że spośród różnych rodzajów opału, szczególnie w porównaniu z węglem i ekogroszkiem, najlepszym wyborem staje się właśnie pellet. Cena w jego przypadku zależy od gatunku i klasy, a co za tym idzie – jakości. Tona pelletu niskogatunkowego powinna kosztować nie więcej niż 700 złotych za tonę. Jednak z biegiem czasu może się okazać, że w celu uzyskania takiej samej ilości ciepła trzeba zużyć więcej takiego paliwa, niż jego lepszego gatunku, co niepotrzebnie winduje koszty ogrzewania.
Kaloryczność pelletu dobrej jakości powinna plasować się na poziomie około 15-19 MJ/kg. Jest to niższa wartość niż w przypadku ekogroszku, jednak pellet posiada wyższą wydajność cieplną, a w procesie spalania powstają znacznie mniejsze ilości popiołu.

Żeby mieć pewność kupna wyłącznie dobrego pelletu, o parametrach pozwalających na duże oszczędności na kosztach ogrzewania, dobrze jest go nabywać wyłącznie u sprawdzonego dostawcy, spełniającego niezbędne normy jakościowe. Warto zwrócić uwagę, że sprzedaz-pellet.pl posiada konieczne, omówione wcześniej certyfikaty, gwarantujące produkt najwyższej jakości.
Dobry producent to gwarancja spokojnej współpracy i dobrej ceny każdej tony pelletu.

Czy należy zwracać uwagę na kolor pelletu?

Owszem, jednak nie oznacza to, że zgodnie z powszechną opinią należy wybierać jedynie pellet jasny. O ile odcień produktu jest jednolity, nie ma to przełożenia na jego jakość; oznacza po prostu gatunki drewna, z których pochodzą trociny użyte do jego produkcji lub obróbkę związaną z suszeniem.
Istotne jest natomiast zwrócenie uwagi na jego jednolitość, a także unikanie paliwa, w którym widoczne są drobiny innej barwy, mogące oznaczać obecność niepożądanych dodatków. W dobrym pellecie nie może to mieć miejsca.
Ułatwieniem jest wybieranie produktu posiadającego certyfikaty, będące potwierdzeniem jego wysokiej jakości. Ponadto, żeby wybór pelletu był jeszcze bardziej ekologiczny, warto podjąć współpracę z lokalnym, polskim dostawcą. Sprzedaz-pellet.pl pozyskuje drzewo do produkcji opału z wyrębów w rejonie Warmii i Mazur. Stanowi ono produkt uboczny prac związanych z obróbką drewna, dzięki czemu koszt jego pozyskania jest bardzo niski, a cena gotowego produktu dla klienta wyjątkowo korzystna.
Dobrze jest samodzielnie zweryfikować, czy producent faktycznie najwyższej jakości pellet. Opinie innych klientów są cenną wskazówką, jednak dobrą praktyką, szczególnie gdy wybieramy sklep z pelletem online, jest wcześniejsze zamówienie niewielkiej próbki paliwa i sprawdzenie jego parametrów. Z tego powodu sprzedaz-pellet.pl, oprócz dużych opakowań o pojemności np. 1000 kg, stworzyło także możliwość zakupu pelletu w workach 15 kg.
Żeby mieć pewność, że oferowany produkt spełni oczekiwania wymagających klientów, przedsiębiorstwo uruchomiło automatyczną linię technologiczną, wykonaną zgodnie z zaleceniami unijnymi. Posiadane certyfikaty to EN Plus A1, Din Plus oraz FSC.