Opublikowano

Gaz czy pellet – które paliwo opałowe wybrać

Polski producent pelletu drzewnego

Świadomość dotycząca zmian klimatu oraz stopniowa zmiana stylu życia na bardziej ekologiczny skłaniają nas do poszukiwania nowych rozwiązań dotyczących codzienności. Otaczające nas możliwości pozwalają na odnalezienie wygodnego i wydajnego materiału opałowego – jest nim pellet, swego rodzaju paliwo przyszłości, którego wykorzystywanie może przynieść zyski nie tylko nam, ale również środowisku.

Pellet Olsztyn

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj paliwa do ogrzewania, najczęściej występujący w postaci granulatu o średnicy 6-8 mm. Jest on uzyskiwany z biomasy, przeważne z odpadów drzewnych. Powstaje ze sprasowania trocin, materiału poprodukcyjnego tworzonego podczas prac tartacznych lub innej obróbki drewna. Istnieją różne rodzaje pelletu – różnice wynikają głównie z tego, jakie drewno wykorzystywane było przy jego produkcji: liściaste, iglaste, a niekiedy nawet zupełnie egzotyczne, jak np. trociny powstałe ze skorup kokosa. Najlepszy pellet uzyskuje się z drzew liściastych, ponieważ posiadają one dużą zawartość ligniny. Poziom twardości drewna, z którego pochodzi pellet wiąże się z gęstością nasypywania i większe ciepło spalania, ale w przypadku drzew liściastych materiał końcowy jest trudny do sprasowania. Pellet pojawił się na rynku w roku 1993 i bardzo szybko zapotrzebowanie na niego wzrosło – od roku 2005 z sukcesem zaczął wypierać charakteryzujące się wysoką ceną gaz i węgiel. Spalanie pelletu powoduje niską emisję tlenków azotu i siarki, pozostawia również niewiele popiołu.

Kaloryczność pelletu i jego struktura

Ilość energii, którą można uzyskać z pelletu określa się jako jego kaloryczność. Wynosi ona ok. 15-19 MJ/kg. Określone zostały precyzyjne normy dotyczące zawartości pelletu – zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej nie powinny zawierać one zawierać więcej niż 10% wody, być zwarte i charakteryzować się niską zawartością popiołu. Z tego powodu warto zainwestować w pellet dobrej jakości – szeroki wybór oferuje między innymi dostawca sprzedaż-pellet.pl, oferujący darmową dostawę i promocyjne ceny.

Pellet dobrej jakości, dostawa Olsztyn

W czym spalać pellet?

Na rynku obecne są wyjątkowo wydajne i ekologiczne kotły na pellet. Które doskonale sprawdzają się w ogrzewanych centralnie mieszkaniach, magazynach, halach usługowych czy produkcyjnych. Bezobsługowy kocioł na pellet to gwarancja prostej obsługi i obniżenia kosztów. Jego najistotniejszą cechą jest to, że działa samoczynnie – zautomatyzowany proces rozpalania, uzupełniania pelletu pozwala na w pełni intuicyjne użytkowanie pieca. Do zadań posiadacza należy jedynie pamięć o tym, by w odpowiedni sposób kocioł uruchomić. Piece na pellet wymagają odpowiedniej wentylacji, o czym należy pamiętać w trakcie ich instalacji. Użytkowanie pieca na pellet pozwala oszczędzić sobie czasochłonnych prac związanych z ocieplaniem domu, takich jak rąbanie drewna, dbanie o wypełnienie pieca czy porządkowanie popiołu.

Centralne ogrzewanie – najistotniejsze informacje

W naszym warunkach klimatycznych centralne ogrzewanie jest niezbędne. Przez ponad pół roku korzystamy z jego funkcji często nie zastanawiając się dokładnie nad sposobem, w jaki działa. Centralne ogrzewanie to system, którego głównym zadaniem jest rozprowadzanie ciepła (rurami lub przewodami) do wszystkich partii budynku. Centrum dowodzenia jest oczywiście piec, który wypełniony zostaje różnymi materiałami opałowymi. W zależności od cech naszego mieszkania wyróżnić można właściwie dwa główne rodzaje ocieplania. Pierwszym z nich – w starszych domach – najpopularniejsze jest ocieplanie węglem drzewnym. Jest to rozwiązanie, które stopniowo wychodzi z użycia, głównie z powodu dużego przyrostu zanieczyszczenia powietrza, dużego nakładu pracy oraz konieczności samodzielnego utrzymywania dużego poziomu ciepła. W większych miastach, w domach wielorodzinnych lub kamienicach, funkcjonuje najczęściej tzw. ocieplanie gazowe. Innymi wariantami ocieplania jest korzystanie z opału typu ekogroszek lub pellet.

W jaki sposób wybrać ogrzewanie centralne?

Decyzja o instalacji konkretnego rodzaju ogrzewania centralnego zależy w gruncie rzeczy od kilku czynników. Pierwszym z nich są oczywiście koszty i limit planowanych wydatków związanych z ogrzewaniem. Drugim czynnikiem jest dostępność przestrzeni, którą można zagospodarować na kotłownię. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór surowca opałowego i związanych z nim wymagań dotyczących obsługi i kwestii higienicznych. Przed wyborem odpowiedniego ogrzewania warto rozważyć wszystkie te kryteria – dzięki temu użytkowanie stanie się dla nas wygodne i nie będzie obciążało nas dodatkowymi, nieoczekiwanymi kosztami.

Ogrzewanie na gaz czy pellet drzewny?

Gaz czy pellet – które paliwo opałowe wybrać

Przed wyborem odpowiedniego paliwa opałowego warto rozważyć, w jaki sposób różnice między nimi mogą wpłynąć na nasz komfort użytkowania. Bardzo często wybieranym paliwem jest gaz, zatem warto zacząć od jego cech.

  • By ogrzewać dom gazem należy podłączyć swój dom do sieci gazowej lub korzystać ze specjalnego zbiornika z gazem płynnym, umieszczonego na działce. Doprowadzenie gazu do domu polega na wykonaniu przyłącza –  od zewnątrz, tzn. od sieci lub od zbiornika i od wewnątrz, dzięki któremu gaz odprowadzany będzie do kotła gazowego. Ogrzewanie gazowe wymaga corocznego przeglądu. Mimo wygody w użytkowaniu należy zaznaczyć, że istnieje wiele innych tańszych niż gaz sposobów ogrzewania. Duży koszt dotyczy przede wszystkim instalacji systemu gazowego – podłączenia go do gazociągu.
  • Alternatywą do powszechnie występującego ogrzewania na gaz jest wykorzystywanie pelletu. Zdecydowaną zaletą tego surowca jest fakt, że nie emituje on nieprzyjemnych zapachów oraz nie zawiera szkodliwych substancji, które mogłyby ulatniać się w trakcie spalania. Pellet doskonale sprawdza się w tych miejscach, w których brakuje przyłącza do gazu ziemnego. Mimo że korzystanie z pelletu wymaga zainstalowania odpowiedniego kotła, wygoda użytkowania potrafi w szybki sposób to zrekompensować. Materiał opałowy, jak i sam proces ogrzewania, wymaga bardzo mało zaangażowania po stronie użytkownika – nowsze modele kotłów działają w pełni zdalnie. Podczas ogrzewania domu pelletem nie musimy pilnować pieca – niektóre modele posiadają wbudowane termostaty, które pozwalają na komfortowe dopasowanie temperatury, możemy zapomnieć więc o jej nieplanowanych skokach. Pellet pakowany jest w wygodne worki, co zdecydowanie ułatwia sam proces kupowania, transportu oraz przechowywania surowca. Biorąc pod uwagę zarówno wpływ pelletu na środowisko, kwestię wykorzystywania surowców naturalnych oraz przede wszystkim cenę idącą w parze z jakością, pellet zdecydowanie jest paliwem, które w przyszłości będzie wyprzedzało pozostałe materiały opałowe.

Kalkulator kosztów paliwa

Jeżeli chcemy upewnić się co do kosztów związanych z wykorzystywaniem poszczególnych materiałów opałowych, możemy w łatwy sposób zapoznać się z nimi przy wykorzystaniu dostępnych online kalkulatorów kosztów paliwa. Do wykonania poprawnego obliczenia potrzebujemy przede wszystkim wymiarów powierzchni użytkowej w metrach kwadratowych, ustalenie sprawności kotła przeznaczonego do opału, który nas interesuje oraz typu izolacji domu. Wśród nich wyróżnić możemy:

  1. budynki nieocieplane
  2. budynki słabo izolowane cieplnie
  3. budynki dobrze izolowane cieplnie
  4. budynki energooszczędne
  5. budynki niskoenergetyczne

Budynek energooszczędny to taki, który potrafi zużywać 30 kWh/m2/rok, co oznacza ok. 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie. Domy energooszczędne charakteryzują się przemyślaną konstrukcją, wykorzystującą wszystkie możliwe warianty nowych i ekologicznych możliwości budowlanych. Wentylacja w domu energooszczędnym zaprojektowana jest zgodnie z zasadą odzysku ciepła. Natomiast budynki niskoenergetyczne charakteryzują się niższym niż w przypadku budownictwa tradycyjnego zapotrzebowaniem na ciepło. Jego wartość nie może przekraczać 40 kWh/m2. Najważniejszymi zasadami, którymi należy kierować się w trakcie projektowania domu niskoenergetycznego jest możliwość wykorzystania wszystkich cech działki, na której ma zostać zlokalizowany. Istotny jest klimat, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, kierunek wiatru – wszystkie te cechy pozwolą wybrać nowoczesne i profesjonalne narzędzia umożliwiające odpowiedni pobór energii.

Wybór pelletu jako materiału opałowego

Pellet jako materiał opałowy sprawdzi się świetnie przede wszystkim w tych domach, które nastawione są na ekologiczne i przyszłościowe inwestycje. Spalanie pelletu nie stanowi szkody dla środowiska, podobnie jak najczęściej wykorzystywana w Polsce odmiana surowca, tzn. pellet drzewny. Jeżeli wahamy się nad wyborem najbardziej kompatybilnego z naszymi potrzebami opału, najwygodniejszy wydaje się być pellet – cena, sposób transportu oraz wygodne przechowywanie i intuicyjna obsługa pieca z pewnością będą stanowiły udogodnienie w bieżącym użytkowaniu. Stopniowo zwiększająca się w społeczeństwie świadomość ekologiczna idzie w parze z nowymi rozwiązaniami. Pellet produkowany jest w całości z trocin drzewnych – jest więc paliwem w pełni odnawialnym. W trakcie jego spalania emisja CO2 w całościowym bilansie wynosi równe 0%. Warto pamiętać, że stężenie dwutlenku węgla powyżej 5% jest bardzo szkodliwe dla ludzi, natomiast wyższe może prowadzić nawet do zatrucia i śmierci. Istotne jest, by innowacyjne rozwiązania świadomie wykorzystywały bezpieczne, ekologiczne i jakościowe materiały, w celu ograniczenia emisji CO2 również na rzecz ochrony planety. Z tego powodu zapotrzebowanie na pellet wciąż rośnie. W Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii pellet używany jest na bardzo dużą skalę – nierzadko w elektrowniach. Skandynawia bardzo szybko zaczęła wykorzystywać surowiec jako materiału opałowego w ciepłowniach, Francja natomiast w przemyśle. Korzystanie z pelletu umożliwia nie tylko kierowanie się w wyborze kryterium ekonomicznym, ale również ekologicznym i przede wszystkim praktycznym. W czasie, w którym największe kraje zaczynają zwracać uwagę na poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, montaż kotła do spalania pelletu wydaje się krokiem przyszłościowym. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się nowe rozwiązania, które są w stanie w znaczący sposób przysłużyć się unikaniu katastrof ekologicznych i życia w zgodzie z naturą.