Opublikowano

Dlaczego warto kupić opał latem?

Dlaczego warto kupić opał do ogrzewania domu w lecie?

Lato i gorące dni zazwyczaj nie skłaniają do myślenia o zabezpieczeniu zapasu pelletu drzewnego na następny sezon grzewczy. Jednak w okresie letnich wakacji istnieją dwa czynniki, które mogą to zmienić, a mianowicie: popyt na pellet drzewny i jego ceny.

Duży wpływ na cenę pelletu drzewnego mają także ceny ropy, gdyż kiedy cena ropy rośnie, konsumenci częściej polegają na pelletach do ogrzewania. Jak w przypadku każdego innego paliwa, również cena pelletu drzewnego waha się z powodu różnych czynników, w tym kosztów transportu. Powszechny niedobór kierowców ciężarówek spowodował poważne podwyżki płac kierowców – co w połączeniu z rosnącymi kosztami paliwa oznacza, że ceny rosną na wszystko, co wymaga transportu samochodowego, w tym również opał.

Dlaczego warto kupić opał do ogrzewania domu w lecie?

Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić?

Przede wszystkim nie zwlekać! Kup opał tak szybko, jak to możliwe, aby nie płacić więcej – najlepszą porą roku, aby to zrobić jest lato, bo większość ludzi nie myśli wtedy o ogrzewaniu domu na zimę – popyt maleje, a tym samym maleją także ceny pelletu. Dodatkowo trzeba pamiętać jeszcze o dwóch ważnych kwestiach:

– latem pellet jest znacznie lżejszy – w związku z czym możemy kupić go znacznie więcej w tej samej cenie – to wysoka temperatura sprawia, że pellet jest wówczas suchy, a tym samym jego waga znacząco maleje;

– sezonowe promocje – kupno opału poza sezonem to często także wyprzedażowe klimaty. W tym czasie można nabyć pellet w znacznie niższej cenie niż zazwyczaj, gdy dodamy do tego jeszcze jego niższą niż zazwyczaj wagę – oszczędność murowana!

kup pellet w dobrej cenie bezpośrednio od procucenta - sprzedaż pellet
Zalety spalania pelletu

Ogrzewanie domu pelletem drzewnym wymaga od nas nie tylko kupna odpowiedniego pelletu, jak najwyższej jakości, ale także pieca, który pomoże nam jak najefektywniej spalać dany opał. Piece na pellet mogą oferować właśnie takie rozwiązanie grzewcze, jakiego szukałeś. Ten ekspercki, bezstronny raport pomoże Ci wybrać najlepszy piec na pellet dla Twojego domu i budżetu

Ponieważ koszty ogrzewania domu stanowią coraz większą część budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego, wielu właścicieli domów nadal poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domów. Coraz częściej właściciele domów zwracają się do pieców na pellety jako dodatkowego (lub, w niektórych przypadkach, podstawowego) źródła ciepła.

Pellety spalane w piecu na pellety to w rzeczywistości przetworzone trociny, wióry drzewne, kukurydza, łupiny orzechów włoskich i orzeszków ziemnych oraz podobne odpady z biomasy, które są mielone, prasowane i wytłaczane. Peletki o długości od 3/8 do 1 cala wyglądają jak karma dla królików i są zwykle sprzedawane w workach po 40 funtów. Pellety zamieniają odpady, które w przeciwnym razie byłyby składowane na wysypiskach, w energię, zmniejszając naszą zależność od ropy.

Zarówno ze względu na konsystencję paliwa, jak i mechanikę spalania w piecu, pellety palą się bardzo gorąco. Oznacza to, że spalają się wydajniej i czysto niż drewno – emitując znacznie mniej cząstek stałych do powietrza.

Intensywne ściskanie wyciska wilgoć z granulek, obniżając ich zawartość wilgoci do poniżej 8 procent, co jest bardzo suche w porównaniu z drewnem kordowym, które ma od 20 do 30 procent wilgoci. Im bardziej suche paliwo, tym więcej ciepła może wytworzyć. Im gorętszy ogień płonie, tym więcej paliwa może spalić. W porównaniu z piecami na drewno z certyfikatem EPA, które wydzielają około 5 gramów cząstek stałych na godzinę, piece na pellet wydzielają mniej niż 1 gram na godzinę.

Pellety wytwarzają również znacznie mniej popiołu niż drewno kordowe i wytwarzają znacznie mniej kreozotu, co jest powszechnym zagrożeniem dla pieca na drewno i kominka, które powoduje przyciemnienie szklanych drzwi i gromadzenie się w kominach, potencjalnie powodując pożary kominów.

Pellet wytwarza więcej ciepła

Wartość opałowa pelletu jest miarą tego, ile paliwa jest przetwarzane na energię przez urządzenie. Piece na pellet zapewniają od 75% do 90% ogólnej wydajności (podczas porównywania marek należy szukać ocen „ogólnej wydajności”). W rzeczywistości wydobywa się tak dużo ciepła, że większość pieców na pellety można odprowadzać poziomo przez ścianę zamiast przez konwencjonalny komin.

Większość pieców na pellety wytwarza mały ogień, który skoncentrowany w środku urządzenia płonie bardzo gorąco. Jeśli podoba ci się wygląd ognia, spróbuj znaleźć urządzenie z dobrym wzorem płomienia i dużym szkłem obserwacyjnym. Możesz dostać polana ceramiczne, które pomogą rozproszyć płomienie i nadać kominkowi bardziej tradycyjny wygląd.

Wady pieca na pellety

Jedną z wad pieców na pelelty jest to, że są one stosunkowo złożone. Jak pokazano w Jak działa piec na pellet, mają one różnorodne ruchome części i silniki, które wymagają konserwacji, dlatego dobrze jest wybrać model zapewniający łatwy dostęp do jego części. Nie jest też złym pomysłem zawarcie umowy o świadczenie usług.
Piece na pellet mają wewnętrzny zasobnik do przechowywania pelletu na cały dzień; w zależności od wielkości pieca mogą przechowywać od 35 do 130 funtów pelletu. Oczywiście im większy kosz w piecach o podobnej wydajności, tym rzadziej wymagają one uzupełniania. Wewnątrz piece są zasilane od dołu lub od góry. Wybierając piec na pellety z dolnym lub górnym piecem, weź pod uwagę zalety i wady każdego z nich.

Piec z górnym zasilaniem ma mniejszą szansę na ponowne spalenie ognia z powrotem do zasobnika ze względu na system dostarczania pelletu. Jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, że komora spalania zostanie zablokowana popiołem i klinkierem (osady powstałe w wyniku ponownego nagrzania popiołu). W rezultacie wielu producentów modeli z górnym podajnikiem zaleca spalanie wysokogatunkowego pelletu o niskiej zawartości popiołu. Modele zasilane od spodu nie wymagają paliwa premium, ponieważ popiół i klinkier są wpychane do popielnika. Ale przy ciągłym użytkowaniu będziesz musiał usuwać popiół raz w tygodniu. Łatwa w użyciu szuflada na popiół o dużej pojemności ułatwia sprzątanie. Haczyki do pieców na pellet. Silniki większości pieców na pellet wymagają oczywiście energii elektrycznej (niektóre modele mają jednostki podtrzymania bateryjnego), dlatego piec należy ustawić w pobliżu gniazdka 110 V. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym nie ma prądu lub przerwy w dostawie prądu są częste, kup piec na pellety z podtrzymaniem bateryjnym, nieelektryczny piec na pellety lub masz pod ręką generator zasilany gazem (patrz Zakup awaryjnego generatora przenośnego) . Te i związane z nimi problemy z instalacją zostały omówione w artykule Jak zainstalować piec na pellety.

Piece wolnostojące na pellet vs. wkłady

Producenci produkują zarówno piece wolnostojące, jak i wkłady kominkowe w różnych stylach. Niektórzy producenci produkują również piece i kotły na pellety, które zastąpią lub uzupełnią konwencjonalne systemy ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza. Zakres mocy cieplnej (moc grzewcza) Piece na pellet są mierzone w zakresie mocy cieplnej, zwanym również mocą grzewczą. Większość z nich ma ocenę od 8 000 do 90 000 BTU (brytyjskich jednostek termicznych) na godzinę. Przy wyborze pieca na pellet odpowiedniej wielkości warto współpracować z doświadczonym sprzedawcą, który może wziąć pod uwagę wiele zmiennych, które zadecydują o najlepszym wyborze dla Ciebie.

Koszt pieca na pellety

Ponieważ piece na pellety stanowią dosyć wyrafinowane konstrukcje, niestety nie są tanie… ale gdy są używane przez dłuższy czas, mogą odzyskać swoje koszty w postaci oszczędności energii. 

Nie daj się oszukać – kupuj pellet od sprawdzonych dostawców!

Jeśli zależy Ci na tym, żeby pellet, który kupisz miał wysoką kaloryczność, był wydajny i posiadał jak najmniej zanieczyszczeń kupuj go jedynie za pośrednictwem sprawdzonych, dobrych dostawców opału. Pamiętaj, że wartość opałowa wiąże się nie tylko ze źródłem ogrzewanie, ale wynika przede wszystkim ze składu opału, który do tego celu wykorzystujesz. Spalanie pelletu jest jedną z najlepszych opcji ogrzewania domu zimą w stosunku jakość do ceny opału. Bardzo dobrej jakości pellet drzewny możemy kupić na stronie sprzedaz-pellet.plPellet nie ma sobie równych, a wynikom jego wydajności nie podoła żadne inne, nawet najlepsze źródło energii. Węgiel, brykiet, czy drewno na opał? Nic spośród tych możliwości nie dorówna jakości i wydajności dobrego pelletu drzewnego. 

Skład opału w Olsztynie - atrakcyjne ceny!

Szukając oszczędności nie warto tracić na jakości opału, który kupujemy. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym pellecie, o jak najlepszych właściwościach i wydajności ogrzewania musimy czytać wartości, jakie gwarantuje nam jego producent. Warto także zasięgnąć opinii innych osób, które już korzystały z usług danej firmy. Z pewnością wszystkie wskazówki mogą okazać się bezcenne. Sprzedaż pellet to marka, która dba przede wszystkim o zadowolenie swoich klientów. Jeśli nie szukasz najtańszych rozwiązań, a raczej tych najbardziej efektywnych czekamy na Ciebie, a dla Twojej dodatkowej wygody oferujemy również szybką dostawę do każdego miejsca w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu i zakupów w czas, a nawet przed czasem!