Lato i gorące dni zazwyczaj nie skłaniają do myślenia o zabezpieczeniu zapasu pelletu drzewnego na następny sezon grzewczy. Jednak w okresie letnich wakacji istnieją dwa czynniki, które mogą to zmienić, a mianowicie: popyt na pellet drzewny i jego ceny.
Duży wpływ na cenę pelletu drzewnego mają także ceny ropy, gdyż kiedy cena ropy rośnie, konsumenci częściej polegają na pelletach do ogrzewania. Jak w przypadku każdego innego paliwa, również cena pelletu drzewnego waha się z powodu różnych czynników, w tym kosztów transportu. Powszechny niedobór kierowców ciężarówek spowodował poważne podwyżki płac kierowców – co w połączeniu z rosnącymi kosztami paliwa oznacza, że ceny rosną na wszystko, co wymaga transportu samochodowego, w tym również opał.
Spis treści
Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić?
Przede wszystkim nie zwlekać! Kup opał tak szybko, jak to możliwe, aby nie płacić więcej – najlepszą porą roku, aby to zrobić jest lato, bo większość ludzi nie myśli wtedy o ogrzewaniu domu na zimę – popyt maleje, a tym samym maleją także ceny pelletu. Dodatkowo trzeba pamiętać jeszcze o dwóch ważnych kwestiach:
– latem pellet jest znacznie lżejszy – w związku z czym możemy kupić go znacznie więcej w tej samej cenie – to wysoka temperatura sprawia, że pellet jest wówczas suchy, a tym samym jego waga znacząco maleje;
– sezonowe promocje – kupno opału poza sezonem to często także wyprzedażowe klimaty. W tym czasie można nabyć pellet w znacznie niższej cenie niż zazwyczaj, gdy dodamy do tego jeszcze jego niższą niż zazwyczaj wagę – oszczędność murowana!
Zalety spalania pelletu
Ogrzewanie domu pelletem drzewnym wymaga od nas nie tylko kupna odpowiedniego pelletu, jak najwyższej jakości, ale także pieca, który pomoże nam jak najefektywniej spalać dany opał. Piece na pellet mogą oferować właśnie takie rozwiązanie grzewcze, jakiego szukałeś. Ten ekspercki, bezstronny raport pomoże Ci wybrać najlepszy piec na pellet dla Twojego domu i budżetu
Ponieważ koszty ogrzewania domu stanowią coraz większą część budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego, wielu właścicieli domów nadal poszukuje alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domów. Coraz częściej właściciele domów zwracają się do pieców na pellety jako dodatkowego (lub, w niektórych przypadkach, podstawowego) źródła ciepła.
Pellety spalane w piecu na pellety to w rzeczywistości przetworzone trociny, wióry drzewne, kukurydza, łupiny orzechów włoskich i orzeszków ziemnych oraz podobne odpady z biomasy, które są mielone, prasowane i wytłaczane. Peletki o długości od 3/8 do 1 cala wyglądają jak karma dla królików i są zwykle sprzedawane w workach po 40 funtów. Pellety zamieniają odpady, które w przeciwnym razie byłyby składowane na wysypiskach, w energię, zmniejszając naszą zależność od ropy.
Zarówno ze względu na konsystencję paliwa, jak i mechanikę spalania w piecu, pellety palą się bardzo gorąco. Oznacza to, że spalają się wydajniej i czysto niż drewno – emitując znacznie mniej cząstek stałych do powietrza.
Intensywne ściskanie wyciska wilgoć z granulek, obniżając ich zawartość wilgoci do poniżej 8 procent, co jest bardzo suche w porównaniu z drewnem kordowym, które ma od 20 do 30 procent wilgoci. Im bardziej suche paliwo, tym więcej ciepła może wytworzyć. Im gorętszy ogień płonie, tym więcej paliwa może spalić. W porównaniu z piecami na drewno z certyfikatem EPA, które wydzielają około 5 gramów cząstek stałych na godzinę, piece na pellet wydzielają mniej niż 1 gram na godzinę.
Pellety wytwarzają również znacznie mniej popiołu niż drewno kordowe i wytwarzają znacznie mniej kreozotu, co jest powszechnym zagrożeniem dla pieca na drewno i kominka, które powoduje przyciemnienie szklanych drzwi i gromadzenie się w kominach, potencjalnie powodując pożary kominów.
Pellet wytwarza więcej ciepła
Wartość opałowa pelletu jest miarą tego, ile paliwa jest przetwarzane na energię przez urządzenie. Piece na pellet zapewniają od 75% do 90% ogólnej wydajności (podczas porównywania marek należy szukać ocen „ogólnej wydajności”). W rzeczywistości wydobywa się tak dużo ciepła, że większość pieców na pellety można odprowadzać poziomo przez ścianę zamiast przez konwencjonalny komin.
Większość pieców na pellety wytwarza mały ogień, który skoncentrowany w środku urządzenia płonie bardzo gorąco. Jeśli podoba ci się wygląd ognia, spróbuj znaleźć urządzenie z dobrym wzorem płomienia i dużym szkłem obserwacyjnym. Możesz dostać polana ceramiczne, które pomogą rozproszyć płomienie i nadać kominkowi bardziej tradycyjny wygląd.
Wady pieca na pellety
Jedną z wad pieców na pelelty jest to, że są one stosunkowo złożone. Jak pokazano w Jak działa piec na pellet, mają one różnorodne ruchome części i silniki, które wymagają konserwacji, dlatego dobrze jest wybrać model zapewniający łatwy dostęp do jego części. Nie jest też złym pomysłem zawarcie umowy o świadczenie usług.
Piece na pellet mają wewnętrzny zasobnik do przechowywania pelletu na cały dzień; w zależności od wielkości pieca mogą przechowywać od 35 do 130 funtów pelletu. Oczywiście im większy kosz w piecach o podobnej wydajności, tym rzadziej wymagają one uzupełniania. Wewnątrz piece są zasilane od dołu lub od góry. Wybierając piec na pellety z dolnym lub górnym piecem, weź pod uwagę zalety i wady każdego z nich.
Piece wolnostojące na pellet vs. wkłady
Koszt pieca na pellety
Nie daj się oszukać – kupuj pellet od sprawdzonych dostawców!
Jeśli zależy Ci na tym, żeby pellet, który kupisz miał wysoką kaloryczność, był wydajny i posiadał jak najmniej zanieczyszczeń kupuj go jedynie za pośrednictwem sprawdzonych, dobrych dostawców opału. Pamiętaj, że wartość opałowa wiąże się nie tylko ze źródłem ogrzewanie, ale wynika przede wszystkim ze składu opału, który do tego celu wykorzystujesz. Spalanie pelletu jest jedną z najlepszych opcji ogrzewania domu zimą w stosunku jakość do ceny opału. Bardzo dobrej jakości pellet drzewny możemy kupić na stronie sprzedaz-pellet.pl. Pellet nie ma sobie równych, a wynikom jego wydajności nie podoła żadne inne, nawet najlepsze źródło energii. Węgiel, brykiet, czy drewno na opał? Nic spośród tych możliwości nie dorówna jakości i wydajności dobrego pelletu drzewnego.
Szukając oszczędności nie warto tracić na jakości opału, który kupujemy. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym pellecie, o jak najlepszych właściwościach i wydajności ogrzewania musimy czytać wartości, jakie gwarantuje nam jego producent. Warto także zasięgnąć opinii innych osób, które już korzystały z usług danej firmy. Z pewnością wszystkie wskazówki mogą okazać się bezcenne. Sprzedaż pellet to marka, która dba przede wszystkim o zadowolenie swoich klientów. Jeśli nie szukasz najtańszych rozwiązań, a raczej tych najbardziej efektywnych czekamy na Ciebie, a dla Twojej dodatkowej wygody oferujemy również szybką dostawę do każdego miejsca w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu i zakupów w czas, a nawet przed czasem!